Svjesna da je politički uticaj Evropske unije u svijetu daleko ispod njezine ekonomske moći, Evropska komisija je predložila novi paket investicija pod nazivom “Global Gateway” (Globalni put) kojim namjerava mobilizirati 300 milijardi eura za ulaganja u javnu i privatnu infrastrukturu u sljedećem višegodišnjem okviru 2021. do 2027. godine za investicije širom svijeta – od zapadnog Balkana, istočnog i južnog susjedstva, pa do Afrike i Azije.
Evropske finansijske institucije će staviti na raspolaganje 145 milijardi eura, a ostatak sredstava bi se trebalo mobilizirati od privatnih investitora, javlja DW.
EU je plan nazvala “mapom puta za ulaganja” u zemljama u razvoju. Smatra se eventualnom alternativom kineskoj globalnoj infrastrukturnoj strategiji “Pojas i put”.
Plan je globalnog obima, prilagođava se potrebama i strateškim interesima različitih regiona i smatra se naporom EU da se suprotstavi kineskoj inicijativi Pojas i Put koja je pokrenuta 2013. godine i finansira infrastrukturne projekte u zemljama u razvoju.
Kritičari kažu da kineski plan zarobljava primaoce novca iz tog fonda i ostavlja ih u dugovima.
” Želimo učiniti “Global Gateway” brendom od povjerenja koji se ističe zbog visokog kvaliteta, pouzdanih standarda i visokog nivoa transparentnosti i dobrog upravljanja”, rekla je čelnica Evropske komisije Ursula von der Leyen.
Zemlje grupacije G7 razvile su plan na samitu ranije ove godine u Cornwallu kako bi zemljama u razvoju pružile alternativu inicijativi Pojas i put.
Komisija je na svojoj web stranici priznala transatlantske korijene ovog plana, ističući: “Inicijative kao što su Build Back Better World i Global Gateway međusobno će se osnaživati.”
Inicijativa Global Gateway također ima aspiracije širenja evropske tehnologije i stručnosti u zemljama u razvoju.
Pokrenuta 2013. godine, globalna investiciona strategija poznata kao Inicijativa Pojas i put je projekat kineskog predsjednika Xi Jinpinga. Oficijelno, strategija ima za cilj bolje povezivanje Kine sa svijetom i Azijom, posebno Evropom i Afrikom.
Do 2020. godine, Peking je već uložio skoro 140 milijardi dolara širom svijeta, od čega je više od 20 milijardi dolara samo prošle godine.