Optimizam među stručnjacima za private equity fondove u Srednjoj Evropi na najvišoj je razini još od početka globalne ekonomske krize 2008. Međutim, broj sklopljenih poslova manji je nego prije dvije-tri godine, a proces sklapanja poslova i dalje teče sporije no ranije, budući da private equity fondovi i banke insistiraju na što temeljitijem due dilligenceu. Naglasci su to 15. izdanja Analize povjerenja u private equity fondove u Srednjoj Europi konsultantsko-revizorske firme Deloitte.
Istraživanje daje uvid u očekivanja stručnjaka za private equity za sljedećih šest mjeseci. Čak 96 posto ispitanika smatra da će se ekonomija u Srednjoj Evropi oporaviti ili barem ostati stabilna, ali da se neće tako brzo vratiti na stope rasta zabilježene u razdoblju 2006.-2007.
“Na globalnom nivou, ali i u Srednjoj Evropi, prošla je godina donijela dosta izazova u private equity sektoru. No, stanje u 2010. djeluje puno optimističnije. Oporavak dionica na burzama i veća dostupnost izvora kreditiranja popravili su raspoloženje među stručnjacima za private equity,” napominje Vladimir Milošević, partner u Odjelu za financijsko savjetovanje u Deloitteu. Milošević smatra da bi se srednjoevropska ekonomija trebala, kratkoročno gledajući, oporavljati bržim tempom nego u zemljama Zapadne Evrope.
Tri četvrtine profesionalaca u private equity sektoru u Srednjoj Evropi izjavljuje da će se uglavnom usredotočiti na traženje prilika za nove investicije. Riječ je o daleko optimističnijem stavu no prije pola godine, kad je polovica ispitanika pozornost uglavnom posvećivala upravljanju postojećim portfeljem. Čak 65 posto ispitanika predviđa da će se povećati razina aktivnosti spajanja i preuzimanja (M&A). Zaključak je istraživanja da će u sljedećih 6 do 12 mjeseci trebati iskoristiti porast optimizma radi sklapanja novih, profitabilnih poslova koji će dodatno pridonijeti ekonomskom oporavku regije.