IDC_BSADanas je, Business Software Alliance (BSA), međunarodna asocijacija koja predstavlja globalnu industriju softvera, zajedno sa kompanijom za istraživanje tržišta IDC, objavila svoju sedmu godišnju studiju o softverskom piratstvu, kojom je obuhvaćeno više od stotinu zemalja. Od 2008. do 2009. godine instalacije nelicenciranog softvera na kompjuterima u Bosni i Hercegovini su smanjene za 1%, tako da sada stopa softverskog piratstva iznosi 66%. Komercijalna vrijednost ovog ilegalnog softvera dostigla je iznos od oko 14 miliona američkih dolara. Uprkos globalnoj ekonomskoj recesiji, piratizacija softvera na mnogim tržištima opada. Prema „BSA/IDC Global PC Software Piracy“ studiji iz 2009. godine, pad piratizacije je zabilježen u 54 zemlje, dok je porast prisutan tek u 19 zemalja. Ipak, globalna stopa piratstva se povećala sa 41% na 43%, što je rezultat naglog rasta piratstva na tržištima Kine, Indije i Brazila, a koja imaju sve veći udio u ukupnom softverskom tržištu.

“Studija jasno ukazuje da napori koje BSA čini radi smanjenja krađe softvera u BiH daju odgovarajuće rezultate. Ipak, stopa piratstva od 66% je daleko od prihvatljive.“ – rekla je Mirna Milanović-Lalić, glasnogovornica BSA u BiH. „Postepeni izlazak iz globalne ekonomske krize pozitivno će uticati na uspješno nastavljanje saradnje sa vladama, kompanijama i korisnicima softvera koji su sve više svjesni rizika korištenja piratskog softvera i stvarnih šteta koje piratizacija softvera pričinjava bosanskohercegovačkoj ekonomiji. Zadovoljni smo pozitivnom tendencijom smanjenja piratizacije softvera. Ipak, predstoji još mnogo posla u ovoj oblasti, tim prije što cijeli region centralne i istočne Evrope, prema IDC standardima ima visoke stope softverskog piratstva“. Pored toga, gđa. Milanović-Lalić je ukazala na to da piratstvo limitira IT inovacije i ima štetne posljedice na otvaranje novih radnih mjesta, kao i na razvoj lokalne ekonomije, uz gubitak značajnih poreznih prihoda. IDC izveštaji jasno ukazuju da vlade širom svijeta moraju povećati napore u borbi protiv piratskog softvera, a razlog tome je očigledna povezanost razvijenosti ekonomije sa regulisanim tržištem, što je vidljivo iz grafikona koji prikazuje relacije između razvijenih zemalja sa regulisanim tržištem u odnosu na nerazvijene zemlje koje imaju visoku stopu piratstva.

Studija BSA/IDC iz 2008. godine, o ekonomskom učinku smanjenja piratizacije softvera  pokazuje da smanjenje stope piratizovanog softvera za deset procentnih poena u periodu od četiri godine može stvoriti oko 500.000 dodatnih radnih mjesta u svijetu. IDC procjenjuje da se na svaki dolar legalnog softvera prodanog u jednoj zemlji, realizuje dodatnih 3–4 dolara prihoda koje ostvaruju lokalni servisi i firme za distribuciju. Piratski softver, također, stavlja krajnje korisnike u rizičan položaj i zbog toga što ugrožava sigurnost njihovih računara, jer piratski softver često može ugroziti računarske sisteme korisnika.

Borba protiv piratizacije softvera ostaje jedan od najbitnijih prioriteta BSA. Napori usmjereni ka smanjenu stope softverskog piratstva u BiH se ogledaju u rezultatima koji su postignuti kontinuiranom kampanjom tokom posljednjih nekoliko godina gdje je zabilježen pad sa 70% u 2004. godini, na 66% u 2009. godini. Ovo je ujedno i dokaz da kompanije prepoznaju prednosti koje donosi licencirani softver. BSA u BiH sarađuje već duže vrijeme sa svim relevantnim institucijama u BiH, te agencijama koje su zadužene za provođenje zakona i zajedno sa svojim članovima implementira efektne kampanje o značaju zaštite intelektualne svojine.

Boris Grubešić, rukovoditelj odjela za odnose s javnošću Tužiteljstva BiH je pojasnio rad ove institucije te aktivnosti koje se sprovode u namjeri da se smanji softversko piratstvo u BiH: „Tužiteljstvo BiH radi na više predmeta koji se odnose na kaznena djela nedozvoljenog korištenja autorskih prava u svezi sa distribucijom ilegalnog softvera. Već je podignuta jedna optužnica protiv optuženog koji je distribucijom ilegalnog i nelicenciranog softvera sebi pribavio korist od oko 150 000 KM, za koji iznos je oštetio klijente. U protekla dva mjeseca, Tužiteljstvo BiH pokrenulo je aktivnosti na jačanju policijskih i tužiteljskih kapaciteta u Bosni i Hercegovini, za borbu protiv svih oblika cyber i visokotehnološkog kriminala, tako da se aktivniji rad na predmetima ove vrste moze očekivati u skorijoj budućnosti.  Ova problematika ne veže se samo za BiH ili zemlje u tranziciji ili postkonfliktnom periodu, cyber kriminal je globalna pojava protiv koje se nastoje boriti i mnoge razvijene zemlje. Efikasna borba protiv ove vrste kriminala, zahtjeva širi angazman zakonodavaca, policijskih i agencija za sprovođenje zakona, razvijanje svijesti građana, kao i angažman svih drugih struktura koje mogu dati doprinos na ovom polju.“

PODIJELI

OSTAVITI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here