Tursko otkriće plinskog nalazišta od 320 milijardi kubnih metara u Crnom moru vrijedno je 80 milijardi dolara u skladu s trenutnim trendovima cijena, izjavio je u ponedjeljak čelnik Međunarodne agencije za energiju (IEA) Fatih Birol.
Birolova ocjena uslijedila je nakon što je predsjednik Turske Recep Tayyip Erdoğan u petak objavio najveće otkriće plina u historiji Turske. Plinsko polje nalazi se na dubini od 2100 metara ispod morskog dna u plinskom polju Sakarya, koje se nalazi oko 170 kilometara od obale Crnog mora, prenosi SEEbiz.
Početak eksploatacije plinskog polja mogao bi se desiti već 2023. godine, kazao je Erdoğan, ističući kako je Turska odlučna postati neto izvoznik energije, piše turski Daily Sabah.
Plin bi mogao transformirati ovisnost Turske od Rusije, Irana i Azerbejdžana u kontekstu uvoza energenata, što je prošle godine tu zemlju koštalo 41 milijardu dolara.
Otkriće se smatra “divovskim” nalazištem u međunarodnom pogledu i približno je jednako svim norveškim otkrićima na Sjevernom moru od 2010. godine, izjavio je Birol.
Istaknuo je i važnost otkrića za Tursku koja je 99-procentno ovisna o uvozu plina, komentirajući da će to pomoći državi da smanji deficit tekućeg računa i uvoz prirodnog plina.
Ministar energije i prirodnih resursa Fatih Dönmez u subotu je najavio kako Turska očekuje da će njen uvoz znatno pasti nakon ovog pronalaska i da bi moglo biti više otkrića u drugim područjima koja se sada procjenjuju.
– Pred nama je novo područje od 6.000 kvadratnih kilometara. Procjena naših stručnjaka je da ćemo i tamo možda vidjeti slične strukture. Već možemo reći da će plin koji ćemo proizvesti biti ekonomičniji od onog koji uvozimo. Neizbježan je pad cijena tamo gdje proizvoda ima u izobilju, pojasnio je.
S druge strane, Birol je izjavio da je za pokretanje proizvodnje koja je planirana za 2023. godinu, potrebno ulaganje od oko 6 milijardi dolara.
Prema riječima šefa IEA-e, ovaj ambiciozni cilj od 2023. nije nemoguć, jer je to učinjeno i s drugim otkrićima plina, ali samo pod uslovom da ulaganje bude prioritetno i da se službenim postupcima reagira promptno.
Turska godišnje uvozi oko 45 milijardi kubika prirodnog plina i na to troši približno 12 milijardi dolara.