Na današnjoj press konferenciji Vlade i Štaba civilne zaštite Kantona Sarajevo ministar finansija Jasmin Halebić upoznao je javnost sa najznačajnijim izmjenama nastalim kroz rebalans budžeta KS za ovu godinu.
„Na današnjoj sjednici Vlada KS raspravlja o rebalansu Budžeta za 2020. godinu. Radi se o dokumentu koji je usvojen početkom marta, a njegov rebalans je praktično iznuđeni odgovor na pandemiju koronavirusa i sa njom povezanu ekonomsku krizu u koju mi evidentno ulazimo“, kazao je u uvodu svog obraćanja ministar Halebić.
Dodao je kako se morao uzeti u obzir pad prihoda Kantona, ali i uvrstiti određene vrste pomoći i instrumente podrške za privredu.
„Oni se prvenstveno manifestuju kroz sredstva Međunarodnog monetarnog fonda i finansijske pomoći Evropske unije, za koja očekujemo da u kratkom roku stignu u KS. Pad prihoda je danas već vrlo osjetan i prema našim projekcijama, on će do kraja godine iznositi preko 100 miliona KM“, naveo je ministar.
Najavio je i smanjenje prihoda od administrativnih i sudskih taksi, prihoda od općekorisnih funkcija šuma, te prenamjenu namjenskih prihoda koja će se morati izvršiti zbog primjene Zakona o ublažavanju negativnih ekonomskih posljedica i ušteda u KS, a čije se usvajanje očekuje u narednom periodu.
„U Vladi smo se odlučili da prihode i parafiskalne namete koje sam spomenuo smanjimo, s ciljem umanjenja dijela tereta koji se u ovom trenutku nalazi na plećima privrednika“, rekao je ministra Halebić.
Naglasio je kako su se usljed smanjenja prihoda morali poduzeti rezovi u gotovo svim sektorima, institucijama, javnim preduzećima i ustanovama, čiji je osnivač KS.
„Glavni prioritet ovog rebalansa jeste podrška privredi KS, jer je broj lica na Službi zapošljavanje jučer iznosio 63.029, kao i da je on danas povećan za 165 novoprijavljenih te iznosi 63.194 nezaposlene osobe. U sektoru privrede predviđena su sredstva koja se očekuju od strane MMF-a. Veći dio tih sredstava će se implementirati putem Ministarstva privrede, a manji preko Kreditno-garantnog fonda Ministarstva finansija“, objasnio je ministar.
U ovom rebalansu, kako je istakao, ne planiraju se smanjenja i rezovi na platama uposlenika u javnom sektoru, dakle prosvjeti, zdravstvu i MUP-u.
„Ispoštovati ćemo i sve potpisane kolektivne ugovore. Naši učitelji, ljekari, medicinari, policajci koji rade na prvoj liniji odbrane od koronavirusa ne smiju osjetiti uticaj krize na svojim primanjima. Također se neće smanjiti ni socijalna davanja, a neka od njih su čak i povećana. Dakle, invalidnine, novčani dodaci i sve druge vrste socijalne pomoći ostat će na dosadašnjem nivou. Obezbijedili smo kroz ovaj rebalans i sredstva za isplatu boračkog dodatka. Nakon što Skupština KS usvoji zakon o egzistencijalnoj naknadi boračkoj populaciji, on će biti implementiran“, precizirao je ministar.
Naglasio je kako je stav Vlade KS da se ne smije štediti na najugroženijim kategorijama.
„Neki od kapitalnih projekata će biti reprogramirani, ali bez obzira na to i dalje je prisutna snažna razvojna komponenta u ovom rebalansiranom budžetu, samo u nešto manjem obimu. Vjerujemo da ovo neće biti posljednji rebalans u ovoj godini. U skladu sa razvojem situacije, Ministarstvo finansija i Vlada KS će pripremati i reagovati, ukoliko to bude potrebno, sa dodatnim rebalansom“, nagovijestio je ministar Halebić.
Potcrtao je i da će, čim kriza počne da jenjava i ekonomska slika se poboljšava, naši privrednici ponovno „stanu na noge“, sve to pratiti izradom novog rebalansa u koji će pokušati vratiti određeni broj razvojnih projekata i tako dodatno podstaći privredna kretanja u KS.
Ministar Halebić naglašava da je prioritet rebalansa Budžeta za ovu godinu podrška privredi KS
Neki od kapitalnih projekata će biti reprogramirani, ali bez obzira na to i dalje je prisutna snažna razvojna komponenta u ovom rebalansiranom budžetu, samo u nešto manjem obimu