Vlada TK usvojila Izvještaj o realizaciji žetve strnih žita

Jesenjom sjetvom 2018. godine i proljetnom sjetvom 2019. godine strnim žitima na području Tuzlanskog kantona je zasijana površina od 5.180 ha

82
Žetva

Vlada Tuzlanskog kantona danas je prihvatila i Izvještaj o realizaciji žetve strnih žita u 2019. godini za područje Tuzlanskog kantona.

Naime, jesenjom sjetvom 2018. godine i proljetnom sjetvom 2019. godine strnim žitima na području Tuzlanskog kantona je zasijana površina od 5.180 ha. Značajnije površine zasijane na području Lukavca, Gradačca, Kalesije, Živinica, Gračanice i Čelića, što ukazuje da je sjetva ovih žita zbog korištenja specifične mehanizacije u toku obrade i žetve pogodnija na većim zemljišnim kompleksima.

Kvalitet zrna

Na području Kantona u jesenjoj i proljetnoj sjetvi pšenica je zasijana na površinama od 3.304 ha, tako da u sjetvenoj strukturi strnih žita pšenica zauzima 63,78 posto, dok ostala strna žita zauzimaju 36,22 posto. Značajno je istaknuti da je žetva strnih žita na području Kantona je počela krajem juna, a nestabilno vrijeme tokom žetve uticalo je na dužinu žetve i kvalitet zrna. Zbog nepovoljnih vremenskih uslova za vrijeme rasta i razvoja usjeva, kao i u periodu oplodnje i primjene zaštitnih sredstava, prinos i kvalitet zrna, posebno pšenice, ni u ovoj godini nisu zadovoljavajući. Ipak, prosječni prinosi strnih žita u odnosu na prethodnu godinu su nešto veći.

Prema raspoloživim podacima sa terena, prosječni prinos pšenice u ovoj godini iznosio je 3,72t/ha, što je za 0,01 t/ha više u odnosu na prošlu godinu, prosječni prinos ječma veći je za 0,18 t/ha i iznosio je 3,85 t/ha, prosječni prinos raži i tritikala je 3,64 t/ha, što je za 0,29 t/ha više u odnosu na prošlu godinu, dok je prosječni prinos zobi iznosio 3,09 t/ha, što je za 0,38 t/ha više u odnosu na prošlu godinu. Ukupan prinos strnih žita na području Kantona iznosio je 19.058,20 tona, što je za 1.263 tona, odnosno 6,63 posto više u odnosu na prošlu godinu. Ukupan prinos pšenice u odnosu na prošlu godinu manji je za 691,53 tone, a ovogodišnja proizvodnja pšenice od 12.297,60 tona zadovoljava oko 15 posto potreba stanovništva Kantona.

Mala proizvodnja

Osnovni razlozi za ovako malu proizvodnju pšenice u odnosu na potrebe su nedovoljna veličina zemljišnog posjeda, niska produktivnost, nedovoljna i neadekvatna tehnološka opremljenost, nedostatak povoljnih kreditnih sredstava itd. Izostanak sufinansiranja jesenje sjetve u 2018. godini od Federalne direkcije robnih rezervi, te nedonošenje odluke o garantovanoj otkupnoj cijeni pšenice također je uticalo na smanjenje sjetvenih površina pšenice, navodi se u saopćenju Vlade TK.

 

PODIJELI

OSTAVITI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here