Ona je istakla da je sve veći broj investitora iz te zemlje koji žele da ulažu u Crnu Goru.
Iako Vlada još nije pripremila koncesioni akt za valorizaciju crnogorskih aerodroma interesovanje inostranih investitora već postoji.
Pojedine turske kompanije spremne su da preuzmu upravljanje aerodromima u Podgorici i Tivtu, potvrdila je Ozan.
„Pripreme traju već dugo vremena. Postoje pregovori turskih investitora sa crnogorskim institucijama. To su prestižne profesionalne kompanije koje su prepoznatljive u svijetu kao dobri i profesionalni investitori. Svakako, odluka Vlade će biti u zakonodavnim okvirima ali mi očekujemo pozitivan ishod“, kazala je ona Ozan.
Ekonomski odnosi između Crne Gore i Turske su dobri. Iz godine u godinu, kaže Ozan, robna razmjena je u konstantnom porastu.
„Povećali smo izvoz u prošloj godini za 48 posto. Mi takođe podržavamo i izvoz iz Crne Gore u Tursku jer želimo da obije zemlje imaju korist. Imamo jako ozbiljne investicije u Crnoj Gori u sektorima građevinarstva, turizma i bankarstva”, ističe ona.
Turski investitori se najviše interesuju za zdravstvo, turizam i građevinarstvo. Zvanična statistika pokazuje da u Crnoj Gori zemlji postoji oko 2.600 privrednih društava čiji su osnivači državljani Turske.
Većina njih nije još aktivna i pretpostavljamo da je aktivnih kompanija oko 300-400. Ono što hrabri turske investitore da dolaze u Crnu Goru jeste to što je Crna Gora na putu ka Evropskoj uniji i članica je NATO saveza. To je politički stabilna zemlja i zato su naši investitori zainteresovani da ulažu”, kaže Ozan.
Da Crna Gora i Turska iz godine u godinu imaju sve bolju ekonomsku saradnju pokazuje i statistika. Sve je veći broj turista koji iz Turske dolaze na crnogorsko primorje ali značajan je broj i onih koji žele da posjete neki od gradova u Turskoj.