Elektroinžinjer Elvir Hasedžić porijeklom iz Banje Luke šef je istraživačkog tima ‘Jaguar & Land Rover’. Već ima osam priznatih patenata u oblasti autoindustrije i 15 urađenih koji su na razmatranju kod Evropske komisije za patente.
Taj mladi istraživač od početnika u struci postao je naučnik čiji je rad u autoindustriji Velike Britanije već uvelike prepoznat. Za svoje patente elektroinžinjer Elvir Hasedžić dosad je dobio niz priznanja, među kojima osam nagrada ‘Technical Excellence Awards’.
Vođa tima
Magistrirao je u struci općih nauka prije 14 godina i trenutno radi u ‘Jaguar & Land Rover’ kao “Team Leader & Lead Engineer” (Vođa tima za istraživanja) u odjelu istraživanja elektronike, tehnike, usavršavanja, unaprjeđenja svega što se tiče unutrašnjosti luksuznih automobila što mogu koristiti vozači i putnici.
“Radim na projektima koji će tek za pet godina biti primijenjeni u automobilima, a o kojima naravno sad ne mogu pričati. Dosad imam osam priznatih (granted) patenata, više od 15 predanih na razmatranje kod Evropske komisije za patente, a naš tim za izume smatra da će od tog 80 posto najvjerojatnije biti priznati”, kazao je.
Pojašnjava da proces registracije i priznavanja patenta traje dvije do četiri godine i košta između 30-40 hiljada funti.
“Patent je nešto novo što niko nije izumio prije tebe, doprinijet će poboljšanju kvaliteta automobila i finansijsku dobit kompanije. Patent se mora napisati tako da onaj ko ga čita može isto to napraviti, s uputama izumitelja. Početnu ideju razmatraju prvo inženjeri firme za patente, potom eksperti za patente a ako odobre tek tad se šalje pisana dokumentacija na razmatranje Evropskoj komisiji za patente”, naglasio je.
Ulaganje u pronalaske
Ističe da je zadovoljstvo raditi u kompaniji koja puno ulaže u pronalaske, jer je, kako je kazao, ‘Jaguar’ firma koja daje šanse mladim izumiteljima, ulaže u njih.
“Svakako tu je i lična satisfakcija da je menadžment ‘Jaguara’ prepoznao i priznao moj talent, nagradio rad i dodijelio mi značajnu poziciju u firmi”, kazao je.
Elvir Hasedžić otišao je iz Banje Luke sa roditeljima u Nottingham 1995. godine, s napunjenih 18 godina. Kad su njegovi vršnjaci već završavali koledž, on je morao krenuti ispočetka. Kaže da je važno postaviti cilj u životu, znati šta želiš i iskoristiti priliku da to i ostvariš.