Kantonalni sud u Mostaru odbio je zahtjev tužitelja za poništenje ugovora o kreditu i valutne klauzule, te potvrdio zakonitost istih. Ova presuda je jedna u nizu na ovom, ali i drugim sudovima, na kojima je potvrđena zakonitost ugovora o kreditu sa valutnom klauzulom u CHF valuti, ali i same valutne klauzule, a što je od strane Addiko Banke u više navrata isticano kao nepobitna činjenica utemeljena na zakonima važećim u Bosni i Hercegovini. Zakonitost valutne klauzule je potvrđena i Pravnim shvatanjem Vrhovnog suda FBIH, te u nekoliko navrata presudama Vrhovnog suda RS. Informacija koja se pojavila u nekim medijima izvučena je iz konteksta, što je, nažalost, postala gotovo uobičajena praksa predstavnika Udruženja Švicarac, a s ciljem generisanja medijske pažnje.
U konkrentom slučaju je tužitelj pravno lice, a ugovoreni uslovi kredita, način obračuna kamate i sam kredit bili su specifični i drugačiji od ostalih kredita koje je davala Banka. U tom je kontekstu sud i usvojio dio zahtjeva tužioca za isplatu, bazirano prvenstveno na načinu obračuna specifičnom za ovaj slučaj. Banka će, u skladu sa svojom strategijom, koristeći se svim zakonskim mogućnosti ma, nastaviti sa pravnom procedurom u ovom predmetu, uvažavajući njegov specifičan karakter.
Podsjećamo, Addiko banka je, odmah po dolasku na bh. tržište, pristupila aktivnom rješavanju nasljeđenog problema CHF kredita, te kao jedina banka u regionu ponudila dobrovoljnu konverzije kredita sa valutnom klauzulom u CHF, želeći na taj način olakšati klijentima koji su ugovorili ovaj kreditni proizvod. Tokom proteklih nekoliko godina, broj korisnika kredita je značajno smanjen, te je zatvoreno ili konvertovano više od 92 posto ukupno odobrenih kredita na području Bosne i Hercegovine.