Potreba za reformom evidencija nezaposlenih u FBiH i RS

Ministar Delić o stopama nezaposlenosti u Federaciji BiH i Republici Srpskoj: Potreba za reformom evidencija nezaposlenih.

57
Prema podacima za juni 2024. godine, stopa nezaposlenosti u Federaciji Bosne i Hercegovine iznosi čak 32 posto, dok je u entitetu Republika Srpska ta stopa duplo niža i iznosi svega 16 posto. Ova značajna razlika rezultat je različitih pristupa u vođenju evidencija nezaposlenih lica, tvrdi ministar Delić.

Ministar rada i socijalne politike Adnan Delić ističe da je primarni razlog za ovu razliku činjenica da su u Republici Srpskoj “očišćene” evidencije nezaposlenih, što znači da se tamo jasno zna ko zaista traži posao. Na evidencijama u RS-u trenutno je svega 56.000 tražilaca posla, dok se u FBiH na evidenciji vodi čak 260.000 nezaposlenih.

“Jedan od ključnih faktora koji doprinosi visokoj stopi nezaposlenosti u Federaciji BiH je nepostojanje pravih evidencija nezaposlenih osoba. Preciznije evidencije omogućile bi bolje targetiranje politika aktivnih mjera zapošljavanja, što bi na kraju rezultiralo i višim plaćama za radnike i boljim ličnim primanjima”, naglasio je ministar Delić.

Nedavno vraćeni Zakon o posredovanju u zapošljavanju i socijalnoj sigurnosti nezaposlenih sa Doma naroda u ponovnu proceduru jasno prepoznaje ovu potrebu za reformom u vođenju i ažuriranju evidencija nezaposlenih, a samim tim i reformu tržišta rada. Trenutna situacija u FBiH dodatno je pogoršana manjkom između 20.000 i 30.000 radnika u uslužnim i deficitarnim zanimanjima.

“Razdvajanje i ažuriranje evidencija nezaposlenih značajno bi doprinijelo boljim usklađivanjem ponude i potražnje na tržištu rada, što bi omogućilo efikasniju primjenu mjera zapošljavanja i potaknulo poslodavce da obezbijede bolje plaće, a radnike da ostanu u Bosni i Hercegovini, gdje će moći zarađivati isto ili bolje nego u inostranstvu”, dodao je ministar.

Ovaj pristup, uz donošenje seta fiskalnih zakona koji bi konačno prepoznavali i minimalnu plaću, ne manju od 1.000 KM, ne samo da bi smanjio stopu nezaposlenosti, već bi i poboljšao ukupnu ekonomsku situaciju u zemlji, osiguravajući da radnici imaju stabilne i dobro plaćene poslove.

U konačnici, efikasnije vođenje evidencija i primjena ciljanih mjera zapošljavanja ključ su za dugoročni ekonomski rast i stabilnost Bosne i Hercegovine, zaključio je.

PODIJELI

OSTAVITI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here