Obnovljivi izvori energije proizveli su prošle godine rekordnih 30 posto električne energije u svijetu, što je podstaknuto rastom kapaciteta energije sunca i vjetra, objavio je istraživački centar Ember.
“Revolucija obnovljivih izvora energije – koju predvode sunce i vetar – obara rekorde i pokreće sve čistiju proizvodnju električne energije. Svijet je sada na prekretnici gdje solarna i vjetroenergija, ne samo da usporavaju rast emisija, već zapravo počinju da utiču na pad proizvodnje energije iz fosilnih goriva”, navodi se u izveštaju.
Udio OIE u proizvodnji globalne električne energije se za 23 godine povećao sa 19 posto, najviše zahvaljujući rastu udjela energije vetra i sunca sa 0,2 posto 2000. na rekordnih 13,4 posto 2023.
Kina je dala glavni doprinos prošle godine, čineći 51 posto novih solarnih kapaciteta i 60 posto nove globalne proizvodnje iz energije vjetra.
Solarna energija je nabrže rastući izvor proizvodnje električne energije već 19 godina, prestigavši energiju vetra i postala je najveći izvor nove struje drugu uzastopnu godinu.
Zajedno s nuklearnom energijom, u svijetu je 2023. proizvedeno gotovo 40 posto električne energije iz izvora s niskim sadržajem ugljenika.
Kao rezultat toga, emisije ugljen-dioksida u energetskom sektoru bile su na rekordno niskom nivou, za 12 posto niže u odnosu na najviše vrijednosti 2007. godine.
Proizvodnja iz hidroenergije je zbog suša pala na petogodišnji minimum, zbog čega je povećana proizvodnja iz uglja. Prošle godine je 95 posto rasta proizvodnje iz uglja zabilježeno u četiri zemlje koje su bile ozbiljno pogođene sušama: Kini, Indiji, Vijetnamu i Meksiku.
Iz fosilnih goriva se i dalje proizvodi 61 posto električne energije u svijetu, ali Ember predviđa da će proizvodnja iz fosilnih goriva blago pasti u 2024. i da će nastaviti da pada i u narednim godinama.
U izvještaju su analizirani podaci o električnoj energiji iz 215 zemalja, uključujući najnovije podatke za 2023. za 80 zemalja koje predstavljaju 92 posto globalne potražnje za električnom energijom.