UPFBiH naglašava da se radi o izuzetno važnom propisu te ga je stoga morala pratiti odgovarajuća, detaljna fiskalna procjena, posebno s aspekta ostvarivanja javnih prihoda i interesa države i ostvarenja prihoda budžeta po ovom osnovu.
„Smatramo da sistem donošenja Pravilnika nije bio dovoljno transparentan, nismo imali priliku učestvovati u njegovom kreiranju, dati svoje prijedloge i sugestije za njegovo poboljšanje. Ukoliko se Pravilnik usvoji u predloženom obliku bit će to još jedan dodatni parafiskalni namet na teret, ionako previše opterećenih, privrednih subjekata u FBiH“, ističu iz UPFBiH.
U UPFBiH smatraju predložena rješenja u smislu delegiranja nadležnosti za “usluge označavanja (markiranja)” pravnoj osobi ili konzorciju pravnih osoba nisu dobra, posebno to nije dobro regulirati podzakonskim aktom ili odlukama jednog ministarstva, jer se radi o izuzetno odgovornoj i finansijski zahtjevnoj aktivnosti te sugeriraju da se ova oblast uredi posebnim zakonom.
„Također smatramo da kaznene odredbe u predloženom Pravilniku nisu dobro riješene. Smatramo da ih treba dodatno urediti na način da se strožije kažnjavaju oni koji ne poštuju odredbe Pravilnika. Smatramo da bi to sigurno uticalo na odgovornije ponašanje subjekata uključenih u postupanja previđena Pravilnikom“, naglašavaju iz UPFBiH.
Prijedlog Pravilnika o obaveznom označavanju (markiranju) tečnih naftih goriva u BiH pripremilo je Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, a u utorak bi se o navedenom pravilniku i njegovim odredbama trebala izjasniti i Vlada FBiH, zbog čega UPFBiH blagovoremeno reagira i traži od Vlade FBiH da ove i druge primjedbe vezane za stupanje na snagu ovog Pravilnika analizira i uvrsti u mišljenje koje će dostaviti resornom ministarstvu u Vijeću ministara BiH.