U odnosu na prošlogodišnji juli cijene su bile niže oko 12 posto. Najviši nivo dosegle su u martu prošle godine, na početku ruske invazije na Ukrajinu.
Biljna ulja poskupjela su 12 posto u odnosu na maj, odražavajući 15-postotno poskupljenje suncokretovog ulja nakon isteka sporazuma koji je garantirao siguran izvoz ukrajinskih žitarica i uljarica preko Crnog mora. Ukrajina je vodeći svjetski izvoznik suncokretovih sjemenki.
Rusija je odbila produžiti sporazum, tvrdeći da nisu ispoštovane odredbe o ublažavanju sankcija Moskvi kako bi se omogućio izvoz ruskih žitarica i gnojiva.
Rast cijena
Poskupjele su i druge uljarice budući da ih proizvođači usmjeravaju u proizvodnju goriva, potaknuti zabrinutošću za proizvodnju i rast cijena sirove nafte.
Žitarice su pak u julu blago pojeftinile, za 0,5 posto u odnosu na maj, budući da je pad cijena žitarica grubog zrna, poput kukuruza, amortizirao više cijene pšenice i riže.
Kukuruz je pojeftinio 4,8 posto zbog očekivane dobre žetve u Južnoj Americi i postepenog oporavka proizvodnje u SAD-u. Pšenica je pak poskupjela za 1,6 posto zbog neizvjesnog ukrajinskog izvoza i suše u Sjevernoj Americi.
Najviše je poskupjela riža, za 2,8 posto, zbog ograničenog indijskog izvoza, što bi moglo ugroziti opskrbu hranom najsiromašnijih, upozorava FAO.
Blago su u julu pojeftinili i mlijeko i mliječni proizvodi te meso, zbog solidne ponude.
Najviše je u julu pojeftinio šećer, gotovo četiri posto, zbog povoljnih izgleda opskrbe iz Brazila i Indije. U odnosu na prošlogodišnji juli još je uvijek skuplji gotovo 30 posto.