EU prva u svijetu usvojila sveobuhvatni okvir za kripto regulaciju

Zastupnici Evropskog parlamenta odobrili su prvi sveobuhvatni paket pravila u svijetu usmjerenih na reguliranje industrije kriptovaluta. Pravila zahtijevaju od firmi koje žele izdavati, trgovati i štititi kriptoaktivu, tokeniziranu imovinu i stabilne coine u bloku 27 zemalja da dobiju licencu. Također će nametnuti brojne zahtjeve kripto platformama, izdavateljima tokena i trgovcima, kada je u pitanuju transparentnost, otkrivanje, autorizacija i nadzor transakcija.

118

9.000 različitih kriptovaluta postoji u svijetu

200 miliona eura ograničenje dnevnih transakcija stablecoinsa

46.000 građana SAD-a izgubilo između jedne i 1,4 milijardi dolara za godinu i po dana

Zakonodavci u Evropskom parlamentu odobrili su prvi sveobuhvatni paket pravila u svijetu usmjerenih na reguliranje industrije kriptovaluta. Evropski parlament je početkom maja sa 517 glasova za i 38 protiv usvojio Zakon o tržištima kriptovaluta ili MiCA. Zakon, kojim se nastoje smanjiti rizici za potrošače koji kupuju kripto imovinu, pored ostalog, značit će da provajderi mogu biti odgovorni, ako izgube kripto imovinu investitora.

Pravila zahtijevaju od firmi koje žele izdavati, trgovati i štititi kriptoaktivu, tokeniziranu imovinu i stabilne coine u bloku 27 zemalja da dobiju licencu. Također će nametnuti brojne zahtjeve kripto platformama, izdavateljima tokena i trgovcima, kada je u pitanuju transparentnost, otkrivanje, autorizacija i nadzor transakcija, navodi se u saopćenju iz Evropskog parlamenta.

Prekretnica za industriju

Kripto platforme, prema donesenom Zakonu, imaju obavezu da informiraju potrošače o rizicima povezanim sa njihovim poslovanjem, dok će prodaja novih tokena, također, biti regulirana.

Stablecoini, odnosno, digitalna imovina dizajnirana da oponaša vrijednost fiducijarnih valuta poput dolara ili eura koja omogućava korisnicima jeftin i brz prenos vrijednosti širom svijeta uz održavanje stabilnosti cijena, kao što su tether i Circleov USDC će morati održavati velike rezerve za ispunjavanje zahtjeva za otkupom u slučaju masovnog povlačenja. Stablecoins koji postanu preveliki se suočavaju s ograničenjem na 200 miliona eura u dnevnim transakcijama.

Evropska uprava vrijednosne papire i tržišta ESMA, dobija ovlasti da se uključi i zabrani ili ograniči kripto platforme, ako se utvrdi da ne štite na odgovarajući način investitore ili ugrožavaju integritet tržišta, odnosno, njegovu finansijsku stabilnost.

Zakon se bavi i ekološkim problemima u vezi sa kriptovalutama, pri čemu su firme obavezne otkriti  potrošnju energije, kao i uticaj digitalne imovine na okoliš.

Mairead McGuinness, evropska povjerenica za finansijske usluge, pohvalila je donošenje Zakona i najavila da se očekuje da njegova primjena počne od naredne godine.

Andrew Whitworth, direktor politika za EMEA blockchain firmu Ripple, rekao je da je parlamentarni blagoslov označio važnu prekretnicu za kripto industriju širom svijeta.

“Dosljednost u implementaciji širom EU bit će ključna u pružanju kripto kompanijama jasne operacionalizacije, kako bi se podstaknul inovacije širom Evrope i zaštitile od nesvjesne fragmentacije jedinstvenog tržišta”, rekao je Whitworth u izjavi za CNBC.

Evropski parlament je odobrio poseban zakon koji ima za cilj smanjiti anonimnost uključenu u transfere kriptovaluta poput bitcoina i stablecoinsa.

Ovdje se primjenjuje tzv. pravilo putovanja, koje zahtijeva od finansijskih kompanija da pregledaju, snimaju i komuniciraju informacije i o pošiljaocu i o primatelju na kripto transakcije kako bi se pomoglo u borbi protiv pranja novca.

Transferi između berzi i takozvanih self-hosted wallets  u vlasništvu pojedinaca morat će biti prijavljeni, ako iznos pređe prag od 1.000 eura, što je sporno pitanje za kripto entuzijaste koji često trguju digitalnim valutama iz razloga privatnosti.

Changpeng Zhao, izvršni direktor najveće svjetske kripto berze Binance, onjavio je na svom Twitter naloga da je njegova kompanija “spremna izvršiti prilagođavanja poslovanja u narednih 12 do 18 mjeseci kako bi bila u poziciji potpune usklađenosti”.

Binance je pod intenzivnim nadzorom regulatora u dijelu koji se odnosi na njegovo funkcioniranje. U martu je Komisija za robne futurese i trgovinu tužila Binance, Zhaoa i bivšeg direktora za usklađenost Binance, Samuela Lima, navodeći da je kompanija aktivno tražila američke korisnike bez dozvole.

Zhao je pozdravio Zakon kao “pragmatično rješenje za izazove sa kojima se zajednički suočavamo”.

Regulatori su nastojali zauzdati kripto tržište nakon brojnih katastrofalnih neuspjeha industrije. U maju, terraUSD, kontroverzni stabilcoin projekat, nestao je sa 62 milijarde dolara nakon što su investitori izgubili povjerenje u njegovu tehničku podršku.

Propast terraUSD-a izazvao je lančanu reakciju u industriji, a razne druge firme, uključujući Three Arrows Capital, BlockFi i Voyager Digital su, također, propale. FTX, nekadašnja četvrta po veličini kripto berza, podnijela je zahtjev za bankrot u novembru zbog najvećeg neuspjeha kripto industrije do sada.

Taj potez stavlja EU korak ispred SAD-a i Ujedinjenog Kraljevstva, koje tek treba da uvedu formalna pravila za kriptoprostor.

Kada zakoni EU stupe na snagu, kripto kompanije će moći koristiti svoje licence u jednoj evropskoj zemlji kako bi pružale svoje usluge u različitim državama članicama.

Kripto kompanije se bore da dobiju licence od raznih evropskih vlasti i otvore nove kancelarije u iščekivanju stupanja zakona na snagu.

Kripto berze Coinbase i Kraken nedavno su dobile licence za pružanje usluga virtuelne imovine u Dablinu. Blockchain firma Ripple traži licencu od Irske centralne banke.

Američke kripto kompanije traže ekspanziju u inozemstvu kao odgovor na teške regulatorne poteze na svom domaćem terenu. Komisija za vrijednosne papirei izdala je Coinbase uz Wells obavještenje, što je često jedan od posljednjih koraka prije nego što regulator formalno izda naknade, prošlog mjeseca.

Izvršni direktor Coinbasea Brian Armstrong rekao je na jednom fintech događaju da je kompanija spremna za “višegodišnju” pravnu bitku sa SEC.

On je rekao da SAD „ima potencijal da budu važno tržište u kriptovalutama“, ali trenutno nemaju jasnu regulaciju.

“Ako se to nastavi onda bi Coinbase razmotrio opcije za više ulaganja u inozemstvu, uključujući preseljenje iz SAD-a na drugo mjesto”, rekao je Armstrong.

Spriječiti zloupotrebu

Usvajanjem ovog Zakona države Evropske unije stvorile su pritisak na zemlje poput Velike Britanije i Sjedinjenih Američkih Država da, također, uvedu takva pravila.

Reguliranje kriptovaluta postalo je hitno za regulatore nakon kolapsa kripto berze FTX.

“Nedavni događaji potvrdili su hitnu potrebu za nametanje pravila koja će bolje zaštititi Evropljane, koji su investirali u ovu imovinu i spriječiti zloupotrebu kripto industrije u svrhu pranja novca i finansiranja terorizma”, rekla je Elisabeth Svantesson, ministrica finansija Švedske.

A o kolikom tržištu se radi najbolje svjedoči procjena američkog Ministarstva finansija da u svijetu danas postoji više od 9.000 različitih kriptovaluta, od kojih barem 30 posto potiče iz Kine i Azije. Početkom 2017. godine u svijetu je bilo tek 230 vrsta kriptovaluta, a godinu dana kasnije ta brojka je porasla na 1.359.

Treba napomenuti da mnoge kriptovalute imaju veoma kratak vijek trajanja. Često nazivaju i alt-coins, a neretko se lansiraju i u okviru pojedinih internetskih marketinških kampanja te traju od nekoliko meseci do godinu dana. Najpoznatija kriptovaluta je Bitcoin, ali su vrlo popularni i Dogecoin, Ethereum, Litecoin, Dash itd.

Tržište kriptovaluta otvorilo je bezbroj mogućnosti za prevaru. Kriptoprevare nanose ogromnu štetu regularnim online prodavnicima. Američka agencija FTC procijenila je da je najmanje 46.000 građana SAD-a izgubilo između jedne i 1,4 milijardi dolara za samo godinu i po dana.

Mehanizam zaštite online transakcija chargeback ili poništavanje kupovine kod kriptovaluta ne postoji, budući da su zbog svoje decentralizirane prirode, jer ne postoji centralna finansijska institucija koja za njih garantuje sva plaćanja konačna i nepovratna.

Kockanje, a ne finansijske usluge

Dan nakon što su se ministri Evropske unije dogovorili o poreznim pravilima za kripto transakcije, poduzimajući dodatne korake da zaštite ulagače, međustranački Odbor za finansije Parlamenta Velike Britanije predložio je da se kripto treba regulirati kao kockanje, a ne kao finansijska usluga.

Navodeći kako kripto imovina bez pokrića nema unutrašnju vrijednost i ne služi društvenoj svrsi, a gdje su potrošači izloženi mogućnosti značajnih dobitaka ili gubitaka, Odbor naglašava kako su to karakteristike koje “više nalikuju kockanju, nego finansijskim uslugama”.

PODIJELI

OSTAVITI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here