Forbes: Evropi ove zime prijeti energetska katastrofa, ni Rusija je neće spasiti

Iznenadna velika potražnja izazvala je skok cijena gasa,pritom je Rusija ograničila izvoz, što je još više uticalo na njegovu cijenu.

24

Prelazak na ekološki čiste izvore energije može Evropu dovesti do energetske katastrofe već ove zime, piše Forbes.

Prema riječima autora članka Davida Blackmoona, rekordni rast cijena gasa u svijetu može da isprovocira prelazak mnogih elektrana na naftu ili ugalj, što će ujedno i povećati cijenu resursa.

Ipak, u slučaju Evrope ova varijanta je problematična zbog prelaska na zelenu energiju. Mnoge zemlje su većinom zatvorile elektrane na ugalj i gas. Tokom prošle godine to je dovelo do krize, jer su zbog slabog vjetra morali da se vrate na ova goriva.

Analitičar navodi da je iznenadna velika potražnja izazvala skok cijena gasa. Pritom, Rusija je ograničila izvoz, što je još više uticalo na njegovu cijenu. Evropljani su se okrenuli uglju, mada ni tu nije bilo nekih velikih mogućnosti, navodi analitičar konsultantske grupe Wood Mackenzie Natasha Tyrina i dodaje da jedino Rusija ima dovoljno zaliha da bi ga prodavala Evropskoj uniji, prenosi Sputnik.

“U slučaju da sva evropska komunalna preduzeća pređu na ugalj to će povećati potražnju koju Rusija nema snage da kompenzuje u kratkom roku. Bit će potrebne isporuke iz drugih država, na primjer iz SAD, ali i tamo je ista situacija“, rekla je ona.

Po riječima autora članka, riječ je o sličnim problemima zbog vođenja iste politike odbacivanja goriva i prelaska na obnovljive izvore energije. Iako se danas u centru pažnje nalazi Evropa, kriza postepeno postaje globalna, dodao je Blackmoon.

On je podvukao da u datoj situaciji ne postoji način za brzo rješavanje problema zbog „besmislenih političkih odluka“. Kako bi se prevazišle poteškoće bit će potrebno istih onih deset godina koliko je trebalo za prelazak na čiste izvore energije. Ekspert se također poziva na izveštaj analitičara kompanija Wood Mackenzie i Rystad Energy koji su procijenili nedostatak investicija u traženju novih izvora na stotine milijardi dolara.

“To nije nešto što može da se ispravi preko noći”, podvukao je autor.

Cijena gasa u Evropi raste od prošle godine i obara rekorde. U augustu cijena gasa je bila 500 dolara za 1.000 kubnih metara, a krajem septembra je dostigla 1.200 dolara. To se događa bez obzira na to što Rusija ispunjava sve obaveze iz ugovora za snabdijevanje kontinenta, čiji se obim približio historijskom maksimumu.

PODIJELI

OSTAVITI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here