Bruto domaći proizvod (BDP) trećeg najvećeg svjetskog gospodarstva u prvom je kvartalu prema sezonski prilagođenim podacima smanjen 0,9 posto u odnosu na prethodno tromjesečje kada je pao 1,8 posto. Dva uzastopna kvartala pada aktivnosti znače da je Japan u jeku koronakrize zapao u recesiju, kao što se i očekivalo.
Na godišnjoj razini BDP je u prvom kvartalu pao 3,4 posto, nakon revidiranog 7,3 -postotnog pada u posljednja tri mjeseca 2019. Procjena objavljena u ožujku pokazivala je pad od 7,1 posto.
Pad aktivnosti u zadnja tri mjeseca 2019. najveći je u više od pet godina a nadovezao se na podizanje stope PDV-a u oktobru za dva postotna boda, na 10 posto.
Osobna potrošnja, glavna sastavnica BDP-a, pala je u prva tri ovogodišnja mjeseca 0,7 posto u odnosu na prethodna tri mjeseca kada je potonula čak 2,9 posto.
Investicije korporativnog sektora smanjene su 0,5 posto.
Izvoz je potonuo čak šest posto uslijed epidemije novog koronavirusa u Kini, najvećem japanskom trgovinskom partneru, prouzročivši drastične poremećaje u ekonomiji i poslovanju kompanija.
Japanske investicije u Kini u martu su potonule 8,7 posto na godišnjoj razini, objavilo je prošli mjesec ministarstvo financija.
U vladi očekuju da će stopa pada BDP-a u drugom kvartalu biti znatno veća nego u prvom, ocjenjujući da je gospodarstvo u najvećoj krizi od Drugog svjetskog rata, izvijestio je Kyodo News.