Wall Street porastao, Gilead Sciences i Google dobitnici dana

Od 11 najvažnijih sektora S&P 500 indeksa, cijene dionica su jučer porasle u njih devet, pri čemu najviše u energetskom

36

Na Wall Streetu su u srijedu cijene dionica snažno porasle, zahvaljujući nadi ulagača da će uskoro biti razvijen efikasan lijek protiv koronavirusa, pa je podatak o oštrom padu američke ekonomije pao u drugi plan.

Dow Jones skočio je 532 boda ili 2,21 posto, na 24.633 boda, dok je S&P 500 porastao 2,66 posto, na 2.939 bodova, a Nasdaq indeks “skočio” 3,57 posto, na 8.914 bodova.

Ulagače je ohrabrila vijest da je eksperimentalni protivirusni lijek remdesivir američkog proizvođača Gilead Sciencea ublažio simptome kod pacijenata oboljelih od covida-19 koji su lijek dobili rano više nego kod onih koji su ga dobili kasnije.

Taj proizvođač već je ranije objavio da bi taj lijek mogao riješiti problem covida-19, no nedavno je Kina objavila da je njihovo istraživanje pokazalo da lijek nije bio uspješan u tretiranju.

Pa ipak, jučer je cijena dionice Gileada skočila skoro šest procenata.

Od 11 najvažnijih sektora S&P 500 indeksa, cijene dionica su jučer porasle u njih devet, pri čemu najviše u energetskom.

Snažno su porasle i cijene u tehnološkom sektoru, zahvaljujući boljim nego što se očekivalo poslovnim rezultatima nekoliko kompanija, među ostalim Alphabeta, izvještava SEEbiz.

Cijena dionice te krovne kompanije Googlea skočila je skoro devet posto.

Dosad je više od 190 kompanija iz sastava S&P 500 indeksa objavilo kvartalne poslovne izvještaje, pri čemu ih je oko 64 posto nadmašilo očekivanja.

U anketi Reutersa analitičari procjenjuju da će zarade kompanija iz sastava S&P 500 indeksa u prvom kvartalu biti 15,1 posto manje nego što su bile u istom tromjesečju prošle godine, dok su još početkom 2020., prije koronakrize, očekivali rast zarada za 6,3 posto.

U drugom planu jučer se, pak, našao podatak da je američki bruto domaći proizvod (BDP) u prvom tromjesečju potonuo 4,8 posto, najviše od finansijske krize 2009. godine i više od četiri 4 posto, koliko su očekivali analitičari u anketi Reutersa.

Nakon dvodnevne sjednice, čelnici američke centralne banke ostavili su ključne kamatne stope nepromijenjene, blizu nuli, kao što se i očekivalo.

Predsjednik Feda Jerome Powell upozorio je da bi u tekućem kvartalu ekonomija mogla pasti po stopi kakva dosad nije zabilježena, no kazao je i da bi oporavak trebao uslijediti nakon što se olabave restrikcije povezane s koronavirusom. Poručio je i da će centralna banka nastaviti podržavati privredu.

PODIJELI

OSTAVITI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here