Događaji koji su obilježili 2018.: Trgovinski rat Amerike i Kine

Gledajući godinu na izmaku, reklo bi se da su politički lideri nekih od najmoćnijih ekonomija svijeta svojim odlukama ispisali većinu najvažnijih ekonomskih priča u mjesecima iza nas.

125
Trgovinski rat

Glavni direktor Svjetske trgovinske organizacije (WTO) Roberto Azevedo ocijenio je uoči upravo završenog samita G20 u Buenos Airesu da se slobodna trgovina u svijetu suočava s „najgorom krizom“ od 1947. godine i da je aktuelni protekcionistički talas prijetnja slobodnoj trgovini. Azevedo je izjavio da se ne radi samo o najgoroj krizi za Svjetsku trgovinsku organizaciju, „već za cijeli multilateralni trgovinski sistem od GATT-a 1947.“, referirajući se na Opći sporazum o carinama i trgovini koji je prethodio WTO-u.

Čelik i aluminij

Direktor Svjetske trgovinske organizacije prvenstveno je mislio na odnose Amerike i Kine koji su zaoštreni još od marta, kada je predsjednik Donald Trump odlučio uvesti carine od 25, odnosno 10 posto na uvoz čelika i aluminija, zbog čega je Kina uložila žalbu Svjetskoj trgovinskoj organizaciji. Trump se nije zaustavio na čeliku i aluminiju, već je nedugo zatim najavio i uvođenje carina na kinesku robu, usredsredivši se prvenstveno na tehnologiju i telekomunikacijske sektore, u vrijednosti 60 milijardi dolara, pozivajući se na navodnu kinesku krađu intelektualnog vlasništva i tehnologije, a Kina je uzvratila uvođenjem carina na uvoz robe iz Amerike.

Oscilacije cijena

U septembru je Trump najavio uvođenje novih carina na kineske proizvode, u vrijednosti 200 milijardi dolara, a višemjesečne trgovinske razmirice između dvije najveće svjetske ekonomije prouzrokovale su oscilacije cijena na svjetskim finansijskim tržištima.

Analitičari ističu da je nedavno hapšenje Meng Wanzhou, glavne finansijske direktorice Huawei Technologiesa, po nalogu američkih vlasti koji je terete za krađu tehnologije, najnoviji znak da će razmirice između Amerike i Kine potrajati.

 

PREKOTamara Zablocki
IZVORBusiness Magazin
PODIJELI

OSTAVITI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here