okolisFederalno ministarstvo okoliša i turizma promoviralo je dva pravilnika koji se odnose na upravljanje korisnim dijelom komunalnog otpada. Riječ je o Pravilniku o upravljanju  ambalažom i ambalažnim otpadom i Pravilnik o  prekograničnom prometu otpada.
Na razini Federacije BiH donesen je cijeli set okolišnih zakona, među kojim i Zakon o upravljanju otpadom koji rezimira ključna načela i smjernice proistekle iz EU direktiva.

 

Pravilnik o ambalažnom otpadu se temelji na integralnom  multimaterijalnom sustavu kao najoptimalnijem rješenju upravljanja ambalažom i ambalažnim otpadom, gdje će se podaci o ambalažnom otpadu prikupljati u okviru Registra zagađivača koji će voditi Federalno ministarstvo okoliša i turizma. Opći ciljevi prikupljanja ambalažnog otpada propisani su za period od  2011. – 2015 godine, u skladu sa Federalnom strategijom upravljanja otpadom,  kao i koeficijenti naknada za određene vrste ambalažnog otpada.
Prezentiran je i  Pravilnik o prekograničnom prometu otpada kojim se uređuju opći principi za prekogranični promet opasnog i neopasnog otpada, granični prijelazi otvoreni za prekogranični promet otpada, izgled i sadržaj formulara za prekogranični promet opasnog i neopasnog otpada i liste opasnog i neopasnog otpada u prekograničnom prometu.
Nevenko Herceg, federalni ministar okoliša i turizma, podsjetio je na izgradnju 16 regionalnih centara za upravljanje otpadom, kroz projekt „Upravljanja čvrstim otpadom“ koji se financira iz vladinih i kreditnih sredstva WB.
“Prvu fazu projekta uspješno je implementiralo Federalno  ministarstvo okoliša i turizma, za cijelu zemlju, uz neposrednu i intenzivnu suradnju sa kolegama iz resora RS-a. Ovim projektom su stvoreni preduvjeti za provođenje seta podzakonskih akata kojima će se regulirati cijeli sustav upravljanja korisnim dijelom komunalnoga otpada. U okviru projekta, koji se većim dijelom financira iz povoljnih kreditnih sredstava Svjetske banke (IDA),  uspostavljeno je, ili je u završnoj fazi uspostave, šest regionalnih centara za upravljanje otpadom,  a gotovo 150 tzv. divljih odlagališta je očišćeno i zatvoreno, čime je smanjena opasnost po okoliš i zdravlje ljudi“, istaknuo je Herceg.

PODIJELI

OSTAVITI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here