Prvom radionicom koja je održana danas u hotelu Ero u Mostaru počela je implementacija projekta „OKOLIŠNA DOZVOLA – PRIJATELJ OKOLIŠA“ koji će značajno doprinijeti jačanju okolišne svijesti uključivanjem svih raspoloživih snaga u politiku zaštite okoliša i njegovom provođenju u praksu.
Bosna i Hercegovina, poput većine drugih zemalja svijeta, suočena je s velikim izazovima u području očuvanja i zaštite prirode i okoliša.
Federalno ministarstvo okoliša i turizma u okviru redovnih aktivnosti iz propisanog djelokruga rada, poduzima niz aktivnosti kojima je cilj jačanje svijesti o potrebi zaštite okoliša. Zakon o zaštiti okoliša sadrži odredbe koje se odnose na izdavanje okolišnih dozvola i postavlja zakonski okvir za njihovo donošenje. Ovaj zakon, također, postavlja okvir za procjenu utjecaja na okoliš koji je baziran na konceptu integralnog sprječavanja i kontrole zagađenja (IPPC direktiva). Prilikom donošenja ovog zakona u obzir su uzete sve relevantne EU direktive tako da je procedura procjene utjecaja na okoliš u potpunosti harmonizirana sa europskim zakonodavstvom. Okolišna dozvola kao novi, obvezujući pravni institut predstavlja prekretnicu u načinu dosadašnjeg poslovanja svih kompanija, te samim time predstavlja i veliki izazov.
Navedenim projektom i provođenjem kampanje pod sloganom „Okolišna dozvola – prijatelj okoliša“ Federalno ministarstvo okoliša i turizma je tokom 2008. godine realiziralo prvi dio kampanje podizanja svijesti svih zainteresiranih strana u postupku izdavanja okolišne dozvole. Realizacijom ovog projekta su svi relevantni subjekti u svih deset kantona kroz jednodnevne edukativne radionice neposredno upoznati o zakonskim obavezama posjedovanja okolišne dozvole, načinu pripremanja zahtjeva za izdavanje okolišnih dozvola, najboljim raspoloživim tehnologijama- BAT-vima, monitoringom, izvještavanjem, uspostavom registra o pogonima i postrojenjima itd.
U 2010. godini Federalno ministarstvo okoliša i turizma, dakle, nastavlja s tim aktivnosti na daljem jačanju svijesti, edukaciji i promidžbi okolišne legislative i okolišne dozvole. Tako slijede aktivnosti na provođenju novih sadržaja kampanje koja se ogleda prije svega u edukacije i certifikacije osoba članova stručnih povjerenstava koje u postupku izdavanja okolišnih dozvola sudjeluju u analizi i ocjeni prihvatljivosti Plana aktivnosti i Studije utjecaja na okoliš. Dakle, na ovaj način otpočinje druge faza i nastavak projekta obuke za podizanje svijesti o primjeni okolišnih zakona i problematike izdavanja okolišnih dozvola u FBiH, a usmjerena je na kantone i inspekcijske organe koji provode praćenje provođenja zakona u praksi.