Planirano 515 milijardi dolara ulaganja u e-vozila

Ipak, industrijalci i analitičari su zabrinuti da bi bez značajnih dodatnih podsticaja i povećanih ulaganja u punionice i kapacitet mreže, potražnja za električnim vozilima mogla da bude daleko ispod sadašnjih agresivnih ciljeva

74
Električna auta

Proizvođači automobila planiraju da do 2030. godine potroše 515 milijardi dolara na razvoj električnih vozila i baterija, kako bi podstakli napuštanje automobila pogonjenih fosilnim gorivima i ispunili ciljeve dekarbonizacije, pokazuje Reutersova analiza.
Prije manje od tri godine slična Reutersova analiza, koja se kao i nova bazira na objavljenim namjerama kompanija za ulaganjima, pokazuje da automobilske marke planiraju da potroše 300 milijardi dolara na električna vozila i povezane tehnologije.

Međutim, sklonost nultim emisijama u gradovima kao što su London i Pariz te zemljama od Norveške do Kine, naglasili su hitnost investicija autoindustrije u električna vozila.

Analiza pokazuje da proizvođači automobila planiraju da potroše oko 515 milijardi dolara u sljedećih pet do deset godina na razvoj i proizvodnju vozila na baterije i napuštanje SUS motora.

Ipak, industrijalci i analitičari su zabrinuti da bi bez značajnih dodatnih podsticaja i povećanih ulaganja u punionice i kapacitet mreže, potražnja za električnim vozilima mogla da bude daleko ispod sadašnjih agresivnih ciljeva, prenosi Hina.

Uz Reutersovu, postoje i druge analize, a jedna od njih – ona konsultantska firme AlixPartners, pokazuje da će ulaganja autoindustrije u električna vozila do 2025. godine dostići 330 milijardi dolara. Prema AlixPartnersu, 2020. godine svi svjetski proizvođači automobila zajedno su potrošili gotovo 225 milijardi dolara na kapitalne izdatke i istraživanje i razvoj.

Reuters navodi da se čini da je Tesla, najveći svjetski proizvođač električnih vozila, jedini koji prodaje gotovo svako vozilo koje proizvede i priprema nove “gigafabrike” vrijedne više milijardi dolara u blizini Berlina i Ostina, koje će značajno povećati proizvodni kapacitet.

U međuvremenu raste politički i regulatorni pritisak na proizvođače da sljedećih 10-15 godina počnu s postepenim ukidanjem proizvodnje vozila na fosilna goriva, uključujući benzinsko-električne hibride te povećavaju proizvodnju potpuno električnih modela.

Brojne zemlje, od Singapura do Švedske, najavile su zabranu prodaje novih vozila s SUS motorima do 2030. godine, a američki predsjednik Biden je rekao da želi da 40 do 50 posto prodaje automobila do 2030. godine čine električna vozila.

Njemački Volkswagen predvodi ostatak industrije, s više od 110 milijardi dolara u električna vozila i baterije do 2030. godine. Ulaganja VW-a, kao i ona mnogih njegovih konkurenata, usmjerena su na poboljšanje raspona i performansi baterija i smanjenje cijene električnih vozila, kao i na proširenje proizvodnje baterija i električnih vozila širom svijeta.

VW, Daimler i BMW planiraju da potroše ukupno 185 milijardi dolara do 2030., dok američki proizvođači automobila GM i Ford očekuju da će potrošiti gotovo 60 milijardi dolara do 2025. godine.

Kineski proizvođači automobila, predvođeni lokalnim partnerom VW-a i GM-a SAIC Motorom, najavili su više od 100 milijardi dolara ulaganja tokom sledeće decenije.

Japanci znatno zaostaju te su Honda, Toyota i Nissan do sada objavili plan ulaganja u električne automobile i baterije u ukupnom iznosi od 40 milijardi dolara.

Niz drugih vodećih svjetskih proizvođača automobila je najavilo prelazak na proizvodnju električnih vozila u narednim godinama.

Rolls-Royce namjerava da u potpunosti pređe na proizvodnju električnih vozila do 2030. godine. Britanski proizvođači poput Jaguara Land Rovera, Bentley Motorsa i Mclarena namjeravaju da se takođe preorijentišu na proizvodnju takvih vozila.

Navedena ulaganja ne uključuju desetine milijardi dolara koje u dodatne proizvodne kapacitete ulažu najveće svjetske kompanije za proizvodnju baterija, mnoge u saradnji sa svojim partnerima proizvođača automobila.

Međunarodna energetska agencija predviđa da će, ako se nastave trenutni trendovi, broj električnih vozila, uključujući kombije, kamione i autobuse, na svjetskim putevima do 2030. godine dostići 145 miliona.

PODIJELI

OSTAVITI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here