Predstavnici bosanskohercegovačke poslovne zajednice govorili su o ostvarenim poslovnim rezultatima i izazovima s kojima su se susretali u 2019. godini koju su obilježile turbulencije na svjetskom tržištu, ali i neformiranje vlasti u BiH.
U kakvom su poslovnom ambijentu se poslovalo u BiH, saznajte kroz odgovore predstavnika bh. poslovne zajednice na pitanja:
Kako ocjenjujete poslovni ambijent u BiH tokom 2019. godine uopće?
– Nije baš zahvalno govoriti o poslovnom ambijentu u BiH. Proces neformiranja vlasti i određena doza političke nestabilnosti plaše investitore i nažalost šalju negativnu sliku o našoj zemlji. Kapital, posebno inostrani, je veoma oprezan. Investitori žele stabilno i perspektivno okruženje za svoj novac. Mi nažalost, šaljemo suprotne poruke, iako imamo ogromne potencijale za ekonomski rast i razvoj. Nadam se da će 2020. godina donijeti poboljšanja u ovom smislu i pomoći nam da se više posvetimo ekonomskim temama, a manje političkim.
S kojim izazovima u poslovanju ste se susretali u prethodnoj godini?
– Ako posmatramo sa aspekta BiH, vjerujem da je najveći izazov odlazak radne snage. Što se tiče bankarskog sektora, problem sa kojim se mi susrećemo jeste korupcija, posebno korupcija u pravosuđu. Navešću primjer samo jednog slučaja u kojem smo mi uključeni, a u kojem sutkinja općinskog suda u Mostaru neopravdano i nezakonito blokira proces duže od 400 dana, bez ikakvih sankcija. Stranom investitoru je to nepojmljivo. Drugi izazov je sporost procesa digitalizacije. U drugoj polovini godine napravljen je određeni pomak u smislu certificiranja izdavaoca digitalnog potpisa, ali još uvijek se nisu stekli svi uslovi da ovo zaživi i praktično. Nama, a vjerujem i velikom broju drugih banaka ovo otežava komunikaciju s klijentima, ali i jednostavniju, bržu a samim tim i kvalitetniju uslugu. Osim digitalizacije i elektronskog potpisa, problemi sa kojima se susreće bankarski sektor su vezani za naplatu potraživanja, poresku regulativu, registar stvarnih vlasnika, pristup IDDEEA bazi i sl.
Koji je to najprioritetniji ekonomski potez koji bi nova vlast trebala preduzeti s ciljem poboljšanja poslovnog ambijenta?
– Rješenje ključnih izazova bankara, prezentiranih u Bijeloj knjizi, bilo bi sa našeg aspekta potez koji bi nama, ali i brojnim drugim kompanijama olakšao poslovanje. Dakle, nužno je ubrzavanje procesa digitalizacije i sređivanje stanja u pravosuđu, prvenstveno kroz sankcionisanje korupcije, ali i izmjena poreske i regulative u segmentu naplate potraživanja, te druge, naprijed navedene aktivnosti.