Migrantska kriza ugrožava privredne aktivnosti na području USK

Migrantska  kriza je i jedan od najvećih razloga zbog kojih u prošloj godini na području USK gotovo da nije bilo značajnijih investicija, kojih je i inače na području ovoga Kantona u prethodnom periodu bilo nedovoljno

99
Migrantska kriza poslovanje

Udruženje poslodavaca Federacije Bosne i Hercegovine i Grupacija poslodavaca Unsko-sanskog kantona pri UPFBiH upozoravaju na sve složeniju ekonomsku situaciju na području Unsko-sanskog kantona i smanjenje privrednih aktivnosti na području ovoga Kantona, koje je najvećim dijelom uzrokovano migrantskom krizom koja je najviše izražena na području USK.

Složena situacija

„Smanjenje poslovnih aktivnosti na području Unsko-sanskog kantona dodatno usložnjava migrantska kriza i prisustvo velikog broja migranata. Neadekvatno rješavanje statusa migranata rezultiralo je povećanim stepenom nesigurnosti. Posebno zabrinjava činjenica da je u prošloj godini primjećeno značajno povećanje broja mladih, obrazovanih ljudi sa područja USK koji odlaze u treće zemlje, koje opet svoje uzroke ima u smanjenju poslovnih aktivnosti, smanjenju investicija u uslovima vrlo složene situacije na području USK uzrokovane migrantskom krizom“, ističu iz UPFBiH i Grupacije poslodavaca USK.

Dalje navode da su Unsko-sanski kanton, a naročito grad Bihać na čijoj teritoriji se nalazi jedini Nacionalni park u FBiH, Nacionalni park Una, u svojim razvojnim strategijama naročit akcenat stavili na jačanje turističke ponude i turstičkih potencijala, čime bi se dodatno razvijale i druge privredne djelatnosti. Postoji opravdana bojazan da će se stalno prisutna migrantska kriza negativno odraziti na dolazak turista u USK i razvoj turizma, čime će direktno i indirektno biti ugrožene i druge privredne grane sa područja ovog Kantona.

Migrantska  kriza je i jedan od najvećih razloga zbog kojih u prošloj godini na području USK gotovo da nije bilo značajnijih investicija, kojih je i inače na području ovoga Kantona u prethodnom periodu bilo nedovoljno.

Eskaliranje krize

„Nažalost, nema naznaka da bi se situacija kada je u pitanju migrantska kriza u ovoj godini mogla popraviti. Naprotiv, iz nekih relevantih izvora smo saznali da IOM na području USK već planira svoje aktivnosti za narednih tri i više godina. Neadekvatna podrška državnih institucija da se formalno-pravno riješe problemi sa migrantima, stalni ekscesi i nezadovoljstvo migranata uvjetima i statusom, vrlo brzo bi mogli dovesti do eskaliranja krize, što bi u još većoj mjeri ugrozilo privredne aktivnosti na području USK“, upozoravaju iz UPFBiH i Grupacije poslodavaca USK pri UPFBIH.

UPFBiH i Grupacija poslodavaca Unsko sanskog kantona pri UPFBIH pozivaju nadležne državne i entitetske institucije da ulože dodatne napore kako bi se pitanje migranata na području USK sistemski riješilo, naročito u pravcu jačanja sigurnosnih mjera. Također se traži da se poticajnim mjerama pomognu kompanije sa područja USK u kojima je zbog migrantske krize zaustavljen rast, razvoj, nova zapšljavanja.

 

PODIJELI

OSTAVITI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here