Svjetska tržišta – Indeksi porasli uprkos lošim ekonomskim pokazateljima

Zbog toga su loši pokazatelji iz protekle sedmice bili u drugom planu. Tako i podatak da je u aprilu u SAD-u izgubljeno 20,5 milijuna radnih mjesta, što je najveći pad zaposlenosti od Velike depresije 1930.-ih godina

49

Na svjetskim su berzama prošle sedmice cijene dionica snažno porasle jer su ulagači odlučili ignorirati loše ekonomske pokazatelje, a više se usmjeriti na solidne poslovne rezultate kompanija i vijesti o postupnom otvaranju ekonomija.
Na Wall Streetu je Dow Jones prošle sedmice porastao 2,6 posto, na 24.331 bod, dok je S&P 500 skočio 3,5 posto, na 2.929 bodova, a Nasdaq indeks šest posto, na 9.121 bod.
Nakon što su u martu svjetske berze zbog izbijanja koronakrize oštro pale, u aprilu su nadoknadile dio gubitaka zahvaljujući golemim fiskalnim i monetarnim poticajima vlasti, a nastavile su rasti i na početku maja.
To se, među ostalim, zahvaljuje boljim, nego što se očekivalo, poslovnim rezultatima kompanija. Dosad je većina kompanija iz sastava S&P 500 indeksa objavila kvartalne poslovne izvještaje, pri čemu ih je više od 60 posto nadmašilo očekivanja.
Stoga sada u anketi Reutersa analitičari procjenjuju da će zarade kompanija iz sastava S&P 500 indeksa u prvom kvartalu biti 12 posto manje nego što su bile u istom lanjskom tromjesečju, dok su još prije desetak dana očekivali pad od 15 posto.
Početkom godine, prije izbijanja koronakrize, očekivao se rast zarada za 6,3 posto.
U fokusu ulagača posljednjih je dana i postupno popuštanje restrikcija u mnogim zemljama, što bi trebalo oživjeti ekonomske aktivnosti, dok bi poticajne fiskalne i monetarne mjere trebale podržati oporavak gospodarstava u drugoj polovici godine.
– Zasad sve ide glatko, a to je za tržište dobar znak – kaže Brad McMillan, direktor kompanije Commonwealth Financial Network.
Ulagače je ohrabrio i rast cijena nafte, jer bi s oživljavanjem ekonomskih tokova, trebala ojačati i potražnja za ‘crnim zlatom’.
Zbog toga su loši pokazatelji iz protekle sedmice bili u drugom planu. Tako i podatak da je u aprilu u SAD-u izgubljeno 20,5 milijuna radnih mjesta, što je najveći pad zaposlenosti od Velike depresije 1930.-ih godina. Pritom je stopa nezaposlenosti skočila sa 4,4 na rekordnih 14,7 posto.
– Tržište se, ispravno ili pogrešno, više fokusira na to kakvi će pokazatelji biti za dva, tri mjeseca, nego na sadašnje – kaže Eric Freedman, direktor u U.S. Bank Wealth Management.
I na većini europskih berzi cijene su dionica protekle sedmice porasle. Londonski FTSE indeks ojačao je tri posto, na 5.935 bodova, a frankfurtski DAX 0,4 posto, na 10.904 boda. No, pariški CAC oslabio je 0,5 posto, na 4.549 bodova.
Na Tokijskoj berzi je, pak, Nikkei indeks porastao 2,85 posto, na 20.179 bodova.

PODIJELI

OSTAVITI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here