EU pomaže Upravi za indirektno/neizravno oporezivanje BiH u napretku ka evropskim standardima

Ovaj projekt predstavljao je nastavak podrške EU UINO u daljem usklađivanju s pravnom stečevinom EU i efektivnoj primjeni zakonskih propisa i praksi u oblasti indirektnog oporezivanja BiH

219

Rezultati projekta koji je finansirala Evropska unija za unapređenje kapaciteta Uprave za indirektno/neizravno oporezivanje (UINO) predstavljeni su u Banjoj Luci. Ovaj projekt predstavljao je nastavak podrške EU UINO u daljem usklađivanju s pravnom stečevinom EU i efektivnoj primjeni zakonskih propisa i praksi u oblasti indirektnog oporezivanja BiH. Vrijednost projekta bila je 1 milion KM, a provodio se u prethodne dvije godine.

Projekt je pružio pomoć organima vlasti BiH kroz izradu Zakona o porezu na dodatu vrijednost (PDV) i Pravilnika o PDV-u, Zakona o akcizama i Pravilnika o akcizama, Odluke o primjeni Zakona o carinskoj politici BiH (ZCP), raznih instrukcija i metodologija u oblastima zabrana i ograničenja uključujući prava intelektualne svojine (IPR), interne revizije, analize rizika i naknadne carinske kontrole. Izražena je knjiga s praktičnim primjerima u oblasti PDV, što olakšava tumačenje zakona za zainteresirane strane. Praktična uputstva i smjernice za carinske službenike, poreske inspektore i privredne subjekte će olakšati primjenu zakonskih propisa iz oblasti carine i akciza.

Ovo ne samo da je osiguralo uskladjivanje bh. legislative sa akijem EU već omogućava i bolje zakonodavstvo i polutike koje daju opipljiva poboljšanja života građana”, istakao je Lars-Gunnar Wigemark, šef Delegacije EU u BiH i specijalni predstavnik EU u BiH

Direktor UIO dr. Miro Džakula posebno je istakao značaj Uprave kao institucije za fiskalnu stabilnost svih nivoa vlasti u BiH i dodao:

Želim se iskreno zahvaliti Evropskoj uniji za svu pomoć koja je, do danas, od ulaganja na graničnim prelazima, do ovog projekta, u ovu Upravu za neizravno oporezivanje uložila vipe 50 miliona eura”.

Tokom radionica iz oblasti strateškog planiranja i poslovnih standarda, kao i komunikacije i saradnje, projekat je omogućio bolje razumijevanje metodologija EU i boljeg usklađivanja s međunarodnim standardima.

Tokom konferencije su također predstavljeni osnovi za primjenu i važnost zajedničkog sistema provoza EU Novi kompjuterizovani sistem provoza (NCTS), koji se koristi u svim državama članicama EU, državama EFTA, i nekim državama kandidatima.

Ovaj u potpunosti elektronski sistem provoza trebao bi pojednostaviti sve postupke provoza i omogućiti BiH da pristupi Evropskoj konvenciji o zajedničkom postupku provoza. U okviru projekta urađeno je jako mnogo na postizanju usklađenosti zakonske legislative iz oblasti indirektnih poreza sa legislativom EU.

EU nastavlja pružati pomoć BiH u usklađivanju sa standardima i praksom EU, te je stoga novi projekat vrijedan 1,7 miliona eura nedavno potpisan da pomogne BiH u uspostavljanju NCTS-a.

Ovaj projekt finansirala je Evropska unija u iznosu od 1 milion eura, a implementirala ga je Agencija za evropske integracije i ekonomski razvoj (AEI), Saveznog ministarstva finansija Austrije.

 

PODIJELI

OSTAVITI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here