Azijska tržišta: MSCI Asia Pacific Index na najvišem nivou u sedam mjeseci

Cijene su nafte, pak, jutros pale nakon jučerašnjeg rasta. Na londonskom je tržištu cijena barela skliznula 0,51 posto, na 45,23 dolara, dok je na američkom tržištu pojeftinila 0,33 posto, na 42,75 dolara.

23
Jutros su na azijskim berzama cijene dionica porasle treći dan zaredom i dosegnule najviši nivo u sedam mjeseci, pa tako prate rast američkog S&P 500 indeksa, koji je jučer dosegnuo rekordan nivo.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7,00 sati u plusu 0,3 posto, dosegnuvši najvišu razinu od januara, prije izbijanja koronakrize. Pritom je na Tokijskoj berzi Nikkei indeks ojačao 0,2 posto, dok su cijene dionica u Južnoj Koreji i Australiji porasle između 0,5 i 0,7 posto. Berzovni indeksi u Singapuru i Šangaju pali su, pak, između 0,1 i 0,3 posto, dok je u Hong Kongu trgovanje odgođeno zbog loših vremenskih prilika.

Azijske burze prate jučerašnji rast cijena dionica na Wall Streetu, pri čemu je S&P 500 indeks dosegnuo rekordnu razinu i tako nadoknadio sve gubitke od izbijanja koronakrize. Naime, S&P 500 indeks dosegnuo je rekordnu razinu 19. februara, no tada se tržište zbog izbijanja koronakrize našlo pod snažnim pritiskom, pa je od kraja februara do kraja marta S&P 500 oštro pao.

No, pokazalo se da je to bila najkraća vladavina ‘medvjeda’ u povijesti jer je od 23. ožujka do sada S&P 500 skočio 55 posto, pa su na tržištu ponovno zavladali ‘bikovi’.

„To je zabilježeno u samo 126 dana, što je najbrži oporavak od tržišta ‘medvjeda’ u povijesti”, kaže Tapas Strickland, ekonomist u National Australia Bank.

Od udara koronakrize prvi se oporavio Nasdaq indeks, koji je rekordan nivo dosegnuo još u junu. Jučer je to uspjelo i S&P 500 indeksu, dok je Dow Jones i dalje oko šest posto ispod svoje rekordne razine, dosegnute u februaru Brz oporavak indeksa od koronakrize zahvaljuje se dosad nezabilježenim poticajnim fiskalnim i monetarnim mjerama američkih vlasti, vrijednima više hiljada milijardi dolara.

Ti su fiskalni i monetarni poticaji preplavili američka finansijska tržišta gotovinom, a u potrazi za najvišim prinosima ulagači su novac usmjerili u dionice. Ipak, ostaju dvojbe koliko je rast cijena dionica opravdan, s obzirom da je američka ekonomija u dubokoj recesiji i da oporavak, po svemu sudeći, neće biti tako brzo kao što su se ulagači nadali.

„Oporavak S&P 500 indeksa je impresivan i stvorio je puno bogatstva, no nisam siguran da to odražava stanje u ekonomiji. Rast indeksa više je posljedica inflacije imovine, koja je potaknuta velikom likvidnošću, stalnom fiskalnom i monetarnom podrškom ekonomiji, kao i slabijim dolarom”, kaže Patrick Leary, strateg kompanije Incapital.

Zbog toga na azijskim berzama ne vlada euforija. Tim više što ekonomski pokazatelji nisu baš impresivni. Jutros je objavljeno da je japanski izvoz u julu pao 19,2 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje, što ukazuje na slabost inozemne potražnje.

Dolar i dalje slabi

A na valutnim tržištima dolar je, prema košarici valuta, dodatno oslabio. Taj trend protegnuo se već u devetu sedmicu, što nije zabilježeno u posljednjih 10 godina. Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se jutros oko 92,34 boda, nedaleko najniže razine u 27 mjeseci, dok je jučer u ovo doba iznosio 92,67 bodova.

Pritom je kurs dolara prema japanskoj valuti skliznuo s jučerašnjih 105,65 na 105,50 jena. Američka je valuta oslabila i u odnosu na evropsku, pa je cijena eura dosegnula 1,1930 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,1890 dolara. Kurs eura kreće se oko najviših razina od maja 2018. godine.

Cijene su nafte, pak, jutros pale nakon jučerašnjeg rasta. Na londonskom je tržištu cijena barela skliznula 0,51 posto, na 45,23 dolara, dok je na američkom tržištu pojeftinila 0,33 posto, na 42,75 dolara.

PODIJELI

OSTAVITI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here