Bh. dron aterirao prije polijetanja

Na Zeničkom sajmu privrede “ekskluzivno“ predstavljen kao letjelica “najviših svjetskih tehnoloških performansi“ koja će se proizvoditi u BiH, BH Dron ispostavio se kao jeftin marketinški trik nejasne svrhe.

12
Neke “ptice“ nikad ne polete

Piše Armin Zeba


Jedna od glavnih atrakcija posljednjeg tradicionalnog Zeničkog sajma privrede (ZEPS) bio je BH Dron, “ekskluzivno“ predstavljen kao letjelica “najviših svjetskih tehnoloških performansi“, koja će se u dvije vezije uskoro početi serijski proizvoditi u Bosni i Hercegovini.

Lažna prezentacija

BH Dron imat će veoma široku upotrebu – u geodeziji, spasilačkim službama, poljoprivredi, turizmu i drugim oblastima.

Osnovne odlike i prednosti BH Drona su veliki radijus kod kontrole, lakoća prilikom upravljanja, lociranje sa velike udaljenosti, dugotrajan let te noćne (termalne) i dnevne kamere.

BH Dron sa krilima – Tayan, također ima veliku prednost, zato što koristi kombinovano krila i properele. Donedavno je ovakvim dronovima trebala poletno sletna staza za polijetanje i slijetanje“, navodi se u ZEPS-ovom saopćenju kojim je propraćena sajamska prezentacija “brenda“ BH Dron, a u kojem se precizira da “iza ovog projekta stoji Centar za tehničko tehnološko ispitivanje Sarajevo (CTTI)“ te da su “dronovi sključivo namijenjeni za civilnu i komercijalnu upotrebu“.

Dronovi predstavljeni na ZEPS-u ustvari su kineski proizvodi koji sa Bosnom i Hercegovinom nemaju nikakvih dodirnih tačaka

“Nakon nekoliko godina pregovora i analiza o tome šta je najpotrebnije na našem tržištu po pitanju dronova, uspješno smo završili prvi dio, a to je licenciranje i potpisivanje ugovora o proizvodnji.

Treba istaći da smo već ostvarili kontakt sa svim relevantnim institucijama iz oblasti proizvodnje dronova, kontrole, upravljanja i edukacije te potpisali ugovor o poslovno-tehničkoj saradnji sa Fakultetom za saobraćaj i komunikacije Univerziteta u Sarajevu“, objavio je prilikom sjamske prezentacije BH Drona Asim Hadžić, direktor CTTI-ja.

No, samo nekoliko dana kasnije, ispostavilo se da su dronovi predstavljeni na ZEPS-u ustvari kineski proizvodi i da sa Bosnom i Hercegovinom nemaju nikakvih dodirnih tačaka osim naljepnica sa imenom lažnog brenda ispisanog na našem jeziku.

“Dronovi su kupljeni u Turskoj i u BiH su dovezeni i sklopljeni. Trebali su poslužiti kao prikaz da ćemo i mi uskoro ući u proizvodnju dronova”, glasilo je Hadžićevo pojašnjenje te “tehničke greške“.

U izjavi za Business Magazine, on je potvrdio da se CTTI definitvno povlači iz projekta BH Dron.

“S Fakultetom za saobraćaj i komunikacije smo sklopili sporazum o poslovno-tehničkoj saradnji, s namjerom da sve mlade inžinjere koji imaju kapacitet i koji su zainteresovani za ovu oblast otpočetka uključimo u ovaj projekt. Iz istog razloga smo planirali potpisati sporazum sa Mašinskim i Elektrotehničkim fakultetom Univerziteta u Sarajevu.

Međutim, u međuvremenu je proizvođač iz Turske postavio nove uslove, koji se tiču proizvodnje dronova u Bosni i Hercegovini. Centar nije bio u mogućnosti da prihvati nove uslove, zbog čega sam ja, kao odgovorno lice i vlasnik CTTI-ja, odlučio da se trajno povučem iz sporazuma s kompanijom iz Turske, što znači da se projekt neće nastaviti razvijati u okviru CTTI-ja.

Na obmanu je nasjeo i sarajevski saobraćajni fakultet

Projekt će se nastaviti s drugim pravnim subjektom u BiH, o kojem ćete biti upoznati kada mi dobijemo informacju“, prilično šturo opisao je problem Hadžić, ali iz te šturosti jasno je vidljivo da originalni bh. brend nikada nije ni bio opcija, već se, u najboljem slučaju, radilo o mogućnosti, blago karikirano rečeno – potproizvodnje za turskog podproizvođača kineskog proizvoda.

Šutnja Fakulteta

Jednako neuvjerljivo Hadžić je objasnio i konfuziju sa sajamskim nastupom koji se čak i za bh. standarde pokazao kao nesvakidašnja manifestacija dezinformiranja javnosti.

“Zadatak CTTI-ja je bio da na Sajmu predstavi i najavi dvije vrste dronova koji bi se u skorijoj budunosti trebali proizvoditi u Bosni i Hercegovini.

Na samom predstavljanju sa nama su cijelo vrijeme učestvovali predstavnici proizvođača dronova iz Turske. Dobili smo sve potrebne informacije, tj. za nekoliko dana smo uradili svojevrsnu analizu tržišta u Bosni i Hercegovini. Uvjerili smo se da je potreba za ovakvim dronovima za civilnu upotrebu jako velika.

“Proizvođač iz Turske postavio je nove, neprihvatljive uslove koji se tiču proizvodnje dronova u BiH, što znači da se projekt neće nastaviti razvijati u okviru CTTI-ja“

Za vrijeme održavanja Sajma, nažalost, u srednjoj Bosni i u Donjoj Jablanici desila se velika prirodna katastrofa, gdje bi dronovi s dužim trajanjem leta, kao i kvalitetnijom kamerom, mogli uraditi jako veliki posao po pitanju pronalaska žrtava, kao i snimanja terena.

Kada je u pitanju šumarstvo, dronovi mogu posebnim uređajem snimiti mjesto gdje postoji izvor bolesti drveća tamo gdje ljudskom nogom nije moguće kročiti. Pomoću drona se može tačno izvršiti taksiranje šume, a za tu namjenu se izdvajaju ogromna finansijska sredstva.

U rudarstvu, uređajem koji je spojen na dron može se tačno izmjeriti iskop rude, s vrlo malim odstupanjem, a u elektroprivredi se mogu koristiti za snimanje dalekovoda“, umjesto konkretnih odgovora, ostao je dosljedan u reklamiranju nepostojećeg proizvoda Hadžić.

Iz sarajevskog Fakulteta za saobraćaj i komunikacije, pak, izignorirali su molbu za pojašnjenje svoje uloge u ovom propalom projektu.

Obmana za Zlatnu medalju

Da farsa bude kompletna, pobrinuli su se organizatori ZEPS-a, koji su “ekskluzivnom“ promocijiom nepostojećeg brenda bacili mrlju na renome jedne od najdugovječnijih i najrespektabilnijih sajamskih manifestacija u Bosni i Hercegovini i regionu.

Naime, CTTI je za lažni BH Dron čak nagrađen Zlatnom medaljom ZEPS-a “za izuzetna dostignuća i doprinos u oblasti inovacija, kvalitete proizvoda i usluga, kao i za značajan doprinos razvoju privrede“.

PODIJELI

OSTAVITI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here