Zbog ekonomske nesigurnosti Švicarci sve više ulažu u plemenite metale

Zlato je dobro utočište imovine jer predstavlja osiguranje u slučaju životnih poteškoća. Stoga ne čudi što veliki broj Švicaraca ima zlato.

9

Nedavno istraživanje Sveučilišta St Gallen pokazalo je da 65,2 posto ili dvije trećine od 3000 ispitanika u Švicarskoj vjeruje da je ulaganje u plemenite metale razumno. Naime, zlato je jedan od omiljenih oblika ulaganja za stanovnike ove bogate zemlje, ali još uvijek prednjače nekretnine, dionice i obveznice.

Profesor ekonomije na Sveučilištu u Fribourgu Sergio Rossi nije iznenađen interesom svojih sugrađana za zlato. Prema njegovim riječima, političke i makroekonomske promjene zabrinjavaju u cijelom svijetu, pa tako i u Švicarskoj.

“Postoje inflatorni pritisci koji izazivaju strah od pada vrijednosti štednje u bankama. Zlato je na glasu kao sigurna investicija koja ne gubi vrijednost. Ljudi, koji si ga mogu priuštiti, kupuju zlato kako bi održali ili čak povećali svoju imovinu, “ dodaje Rossi.

Napomenuo je da je bogatstvo prosječnog Švicarca mnogo veće nego u mnogim drugim zemljama, prenosi SEEbiz. Kako je naveo, Švicarci mogu kupiti tone zlata, što je u mnogim drugim zemljama teško ili nemoguće.

Navedeno istraživanje rezultiralo je impresivnim brojkama. Naime, utvrđeno je da 22 posto ispitanika u prosjeku posjeduje 100,83 kilograma zlata u vrijednosti od 7.500 franaka (15.700 KM). Procjenjuje se da se među stanovništvom Švicarske nalazi ukupno 200 tona zlata u vrijednosti od 14,9 milijardi franaka (30 milijardi KM). Nadalje, istraživanje je pokazalo da je 43 posto onih koji bi zlato prodali samo u hitnim slučajevima.

Švicarci bi se po načinu na koji skrivaju svoje zlato mogli usporediti s piratima. Naime, pet posto je onih koji su rekli da su ga pokopali u vrtu. Procjenjuje se da se pod zemljom nalazi deset tona zlata vrijednog 750 miliona franaka (1,5 milijardi KM).

Uz to, 15 posto je onih koji su rekli da plemeniti metal drže skriveni kod kuće, dok je 18 posto onih koji su rekli da ga drže u kućnom sefu. Profesor Rossi rekao je da je bio iznenađen kada je saznao da ljudi i dalje zakopavaju zlato i da je to pokazatelj nepovjerenja u banke te da banke o tome moraju voditi računa.

PODIJELI

OSTAVITI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here