MMF predviđa da globalni dug prelazi 100.000 milijardi dolara do kraja godine

MMF je zabrinut da ovaj visok dug smanjuje fiskalni prostor dostupan vladama za reagovanje na ekonomske padove, čineći teže ulaganje u projekte koji podstiču rast.

8
Međunarodni monetarni fond (MMF) u svom najnovijem izvještaju o fiskalnim prilikama upozorio je da je globalni javni dug na putu da premaši 100.000 miijardi dolara do kraja ove godine.

To je 10 posto iznad nivoa iz 2019. godine, prije pandemije.

“Globalni javni dug je veoma visok. Očekuje se da će premašiti 100.000 milijardi dolara, što je oko 93 posto globalnog bruto domaćeg proizvoda (BDP) do kraja ove godine, a približiće se obimu od 100 posto BDP-a do 2030. godine”, saopštio je MMF, prenosi Guardian.

Takođe povećava rizik od državnih kriza, odnosno od toga da zemlje imaju poteškoća u otplati svojih dugova. MMF izražava zabrinutost da bi fiskalna situacija u mnogim zemljama mogla biti lošija nego što se očekivalo zbog tri razloga: velikih pritisaka na potrošnju, preteranog optimizma u projekcijama duga i značajnih neidentifikovanih dugova.

U saopštenju je navedeno i da će zemlje morati da povećaju potrošnju zbog starenja populacije i zdravstvene zaštite; zbog tranzicije ka zelenoj energiji i klimatskih prilagođavanja, kao i zbog odbrane i energetske sigurnosti usled rastućih geopolitičkih tenzija.

MMF upozorava da bi u narednih pet godina odnos duga prema BDP-u mogao biti viši za čak 10 posto u odnosu na projekte, ako, na primjer, rast bude slabiji od očekivanog ili finansijski uslovi budu stroži.

PODIJELI

OSTAVITI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here