Nasukani brod u Suezu podigao cijene nafte iznad 62 dolara

ržišta je jučer potopila zabrinutost zbog novih protupandemijskih ograničenja kretanja i sporog cijepljenja u Evropi, koja bi po mišljenju trgovaca mogla rezultirati prekomjernom ponudom Tenergenata. 

21
Cijene nafte porasle su u srijedu na međunarodnim tržištima iznad 62 dolara zbog zabrinutosti za opskrbu nakon nasukavanja broda u Sueckom kanalu, koja je nadjačala strahovanja od sporog oporavka evropske potražnje.
Na londonskom tržištu cijena barela je porasla 1,48 dolara u odnosu na prethodno zatvaranje, na 62,27 dolara. Jučer je zaključila trgovinu u minusu 3,83 dolara. Na američkom se tržištu barelom danas trgovalo po 1,32 dolara višoj cijeni, od 59,08 dolara. Jučerašnju trgovinu zaključila je s minusom od 3,8 dolara.

Tržišta je jučer potopila zabrinutost zbog novih protupandemijskih ograničenja kretanja i sporog cijepljenja u Evropi, koja bi po mišljenju trgovaca mogla rezultirati prekomjernom ponudom energenata. Ograničenja su ponovo uvele Italija, Francuska i druge evropske zemlje, ali njemačka kancelarka Angela Merkel poništila je odluku o strožem zaključavanju za uskršnje blagdane. Njemačka je najveći evropski potrošač nafte, posjeća Reuters.

Pritisak na cijene nafte stvorio je i skok američkih zaliha sirove nafte u prošloj sedmici za 2,9 miliona barela, prema trgovinskim izvorima koji navode podatke Američkog instituta za naftu (API). Danas su cijene nafte porasle na oba tržišta zbog nasukavanja broda za kontejnerski prijevoz tereta, koji je blokirao Suecki kanal. Promet je u međuvremenu djelomično preusmjeren, a uskoro bi se trebao potpuno normalizirati, saopćio je danas agent za pomorski prijevoz GAC.

Suecki kanal nalazi se na najkraćoj pomorskoj poveznici između Evrope i Azije, podsjeća Reuters.

“Cijene je poduprla blokada prometa”, konstatira Stephen Brennock iz PVM-a. “No, raspoloženje na tržištu vjerojatno će teško nadvladati novi trend špekulacija s padom cijena”, dodao je Brennock.

Jeffrey Halley iz OANDA-e napominje da su cijene porasle zbog straha od poremećaja u opskrbi. No, uzlazni trend bit će kratkog daha, smatra on. Pozornost se polako okreće vodećim proizvođačima, koji bi početkom aprila trebali ponovo razmotriti proizvodnu politiku i koordinirano ograničenje opskrbe.

Male su šanse da će Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) i njezini saveznici nakon pada cijena u proteklim danima ublažiti ograničenja proizvodnje, drži Halley. Odvojeno je OPEC jutros na svojoj internetskoj stranici objavio da je cijena barela referentne košarice nafte njegovih članica u utorak iznosila 62,27 dolara, što je za 95 centi manje u odnosu na prethodni trgovinski dan.

PODIJELI

OSTAVITI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here