Azijska tržišta: Nada u ekonomski oporavak podiže indekse do rekorda

Cijena su nafte, pak, jutros porasle, nakon što su jučer blago pale. Na američkom je tržištu cijena barela porasla 0,4 posto, na 51,05 dolara, dok je na londonskom tržištu barel poskupio 0,3 posto, na 54,55 dolara.

20
Na azijskim berzama su u petak cijene dionica dosegnule nove rekordne razine, kao i na Wall Streetu dan prije, jer se ulagači nadaju oporavku ekonomije tokom godine, pa su loše vijesti o širenju koronavirusa u drugom planu.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7,00 sati u plusu 1 posto i dosegnuo nove rekordne razine. Pritom je na Tokijskoj berzi Nikkei indeks skočio više od dva posto, dok su cijene dionica u Australiji, Hong Kongu, Singapuru i Južnoj Koreji porasle između 0,6 i 3,2 posto. U Šangaju su, pak, pale oko 0,5 posto, pa su skliznule s najviših razina u 13 godina.

Azijske ulagače ohrabrili su jučerašnji rekordni dosezi berzovnih indeksa na Wall Streetu na kojemu vlada dobro raspoloženje jer se očekuju nove poticajne ekonomskee mjere. Naime, pobjedom dvaju demokratskih predstavnika na izborima za Senat u Georgiji, Demokratska stranka zadobila je prevagu i u Senatu.

Kako demokrati već drže većinu u Zastupničkom domu, prevaga u Senatu omogućit će izabranom predsjedniku Joeu Bidenu lakše provođenje njegovih planova u Kongresu, kao što su promjene poreznih zakona, nove poticajne mjere i povećana ulaganja u infrastrukturu.

„Ulagači su prilično optimistični u vezi napretka situacije na političkoj sceni u SAD-u, s obzirom da se očekuju novi poticaji privredi. Uz to, cjepiva protiv covida-19 dobivaju odobrenja u nizu zemalja, a sve se to događa prilično brzo”, kaže James Tao, analitičar u tvrtki CommSec in Sydney.

Kako se ulagači nadaju novim poticajnim mjerama i normalizaciji ekonomskih aktivnosti, nakon što bude provedeno cijepljenje protiv covida-19, loše vijesti o koronavirusu su u drugom planu. Tako je jutros japanski Nikkei indeks dosegnuo najvišu razinu u 30 godina, premda su vlasti proglasile izvanredno stanje u glavnom gradu Tokiju i okolici zbog brzog širenja koronavirusa.

Iz istog razloga postrožene su i restriktivne mjere u nekim dijelovima Australije.

„Sigurni smo da u drugom dijelu godine slijedi sinkronizirani globalni oporavak. Trenutno je puno zabrinutosti u vezi koronavirusa i buke oko cjepiva, no trebamo gledati nešto dugoročnije”, kaže Carsten Brzeski, analitičar u ING-u. No, na berzi u Šangaju indeksi su jutros pali jer se špekulira da bi Trumpova administracija prije odlaska mogla proširiti listu kineskih kompanija u koje američke kompanije ne bi smjele investirati.

Dolar ojačao

A na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta porasla jer se ulagači nadaju značajnijem oporavku ekonomije kasnije ove godine. Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se jutros oko 89,87 bodova, dok je jučer u ovo doba iznosio 89,38 bodova, blizu najniže razine od marta 2018. godine.

Pritom je kurs dolara prema japanskoj valuti porastao s jučerašnjih 103,15 na 103,80 jena. Američka je valuta ojačala i u odnosu na evropsku, pa je cijena eura skliznula na 1,2255 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,2350 dolara, što je bila njezina najviša razina u gotovo tri godine.

Cijena su nafte, pak, jutros porasle, nakon što su jučer blago pale. Na američkom je tržištu cijena barela porasla 0,4 posto, na 51,05 dolara, dok je na londonskom tržištu barel poskupio 0,3 posto, na 54,55 dolara.

PODIJELI

OSTAVITI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here