Bečka tradicionalna preduzeća predstavila su se proteklih dana u Šangaju s ciljem jačanja prisutnosti bečke privrede na jednom od najprosperitetnijih tržišta u svijetu.
Beč se između ostalog uspješno predstavio sa „Vienna Products“. U elegantnoj šangajskoj kući namještaja „Le Chateau“ sebe je predstavilo sedam bečkih tradicionalnih preduzeća: Augarten, Bakhausen, Dorotheum, Jarosinski & Vaugoin, Lobmeyr, Bečka srebrna manufaktura i „Zur Schwäbischen Jungfrau“.
Beč je pobudio interes kineskih poduzetnika stavljajući fokus na klasične austrijske klišee poput Sisi i Dunavskog valcera
Tradicija „made in Vienna“ uskoro će dakle krasiti nekolicinu šangajskih domaćinstava. Šangaj se sa 19 miliona stanovnika za Beč pokazao i kao dobro tržište za porcelan.
Kina važi za rastućeg pokretača privrede u svijetu, a Šangaj za privredno srce Kine. Kina je za Beč postala jedan od najvažnijih trgovinskih partnera u Aziji. Ukupno 170 bečkih preduzeća ima svoje podružnice i filijale u Aziji. Kinezi prije svega cijene bečku ekološku tehnologiju i upravo će ona od sada biti češće primjenjivana. U naredne dvije godine kineske vlada će investirati 250 milijardi eura u zaštitu okoline. Veliki dio tog kolača će pripasti bečkim preduzećima. Već prisutna na kineskom tržištu je naprimjer firma SCAN. Sa tehnikom mjerenja koja u najkraćem vremenu daje informaciju o zaprljanju vode ovo bečko preduzeće u Kinie stvorilo je sebi internacionalno ime.
Eksporti bečkih preduzeća u Kinu su samo u proteklih pet godina porasli za 15% godišnje, tj. na ukupno 300 miliona eura. Bečka preduzeća godišnje kupe kineske robe u vrijednosti od skoro jedne milijarde eura.
Predsjednica Privredne komore grada Beča, Brigitte Jank, ne vidi samo u oblasti ekološke tehnologije velike šanse nego i ogroman potencijal za pozicioniranje klasične bečke proizvode. Pored angažmana bečkih preduzeća u Kini, u najmanju ruku isto tako važne su investicije kineskih firmi u Beč. Prvi korak u tom pravcu su ponovo uspostavljeni pregovori za otvorenje Kineskog zanatskog centra u Beču.