Azijska tržišta: Neizvjesnosti iz SAD-a spustile indekse

Ulagače je razočarala i procjena Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) da će ekonomije u azijsko-pacifičkoj regiji u ovoj godini u prosjeku pasti za 2,2 posto, što nije zabilježeno nikada prije

32
Na azijskim berzama jutros su cijene dionica pale, kao i na Wall Streetu dan prije, zbog neizvjesnosti u vezi pregovora o novim ekonomskim poticajima u SAD-u, ali i zbog nepopustljivog širenja koronavirusa u svijetu.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7,00 sati u minusu 0,6 posto. Pritom je na Tokijskoj berzi Nikkei indeks oslabio 0,7 posto, dok su cijene dionica u Hong Kongu, Australiji, Singapuru, Šangaju i Južnoj Koreji pale između 0,2 i 1,2 posto.

Azijske ulagače pokolebao je jučerašnji umjereni, ali ipak pad cijena dionica na Wall Streetu. U fokusu ulagača i dalje su pregovori između Bijele kuće i Kongresa o novim mjerama za pomoć privredi u borbi protiv koronakrize.

Najvažnija su pitanja kolika će biti vrijednost poticaja i hoće li se dogovor postići prije predsjedničkih izbora početkom novembra. Ministar finansija Stvene Mnuchin i Nancy Pelosi, predsjednica Zastupničkog doma Kongresa, poručili su jučer da je dogovor moguć, unatoč protivljenju republikanaca u Senatu, i da se pregovori nastavljaju u četvrtak.

Iz Bijele kuće je, pak, poručeno da i dalje postoje razlike u stajalištima između vlade i demokrata iz Zastupničkog doma, a predsjednik Donald Trump optužio je demokrate da ne žele postići kompromis.

„Smatramo da će dogovor ostati nedostižan, s obzirom na razlike u iznosima poticaja koji se predlažu. Bijela kuća predlaže 1.880 milijardi dolara poticaja ili devet posto BDP-a, a demokrati 2.200 milijardi ili više od 10 posto BDP-a”, kaže Anthony Chan, strateg u banci Union Bancaire Privee (UBP).

Ulagači su na oprezu i zbog skorašnjih predsjedničkih izbora, na kojima bi mogao pobijediti demokratski kandidat Joe Biden, ali i zbog daljnjeg brzog širenja koronavirusa u Evropi, zbog čega mnoge zemlje ponovno uvode restriktivne mjere, što bi moglo usporiti oporavak ekonomija.

Širenje koronavirusa nastavlja se i u mnogim državama SAD-a. Gotovo dvije trećine saveznih država je u opasnoj zoni, što se tiče širenja virusa, a u šest je zabilježen rekordni dnevni broj umrlih od virusa.

Ulagače je razočarala i procjena Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) da će ekonomije u azijsko-pacifičkoj regiji u ovoj godini u prosjeku pasti za 2,2 posto, što nije zabilježeno nikada prije. Još nedavno MMF je očekivao pad u toj regiji za 1,6 posto. MMF je poručio i da će oporavak biti spor i razlikovat će se od zemlje do zemlje, pri čemu će najviše biti pogođene zemlje koje više ovise o turizmu.

Dolar oslabio treći dan zaredom

A na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta pala treći dan zaredom. Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se jutros oko 92,78 bodova, dok je jučer u ovo doba iznosio 92,92 bodova.

Pritom je kurs dolara prema japanskoj valuti skliznuo s jučerašnjih 105,30 na 104,70 jena. No, američka je valuta blago ojačala u odnosu na evropsku, pa je cijena eura skliznula na 1,1840 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,1845 dolara.

Cijene su nafte, pak, pale drugi dan zaredom jer su podaci o rastu zaliha benzina u SAD-u, objavljeni jučer, izazvali strahovanja od slabljenja potražnje. Na londonskom je tržištu cijena barela pala 0,5 posto, na 41,35 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 0,6 posto, na 39,80 dolara.

PODIJELI

OSTAVITI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here