Komora i Ministarstvo privrede i preduzetništva usaglasili ključne tačke programa reformi u RS

Petričević i Ćorić su ocijenili da su poslodavci pokazali odgovornost u periodu pandemije i odazvali se pozivu Vlade Republike Srpske da se ulože maksimalni napori u očuvanju radnih mjesta

32

Ministar privrede i preduzetništva Republike Srpske Vjekoslav Petričević održao je sastanak sa direktorom Privredne komore RS, Perom Ćorićem. Tema sastanka bilo je provođenje programa ekonomskih reformi RS za period 2020-2022. godina, kao i definisanje mjera i pravaca djelovanja koji slijede u izradi programa ekonomskih reformi 2021-2023. godina.

Ovim strateškim dokumentom se definiraju pravci djelovanja u skladu sa Smjernicama za Programe ekonomskih reformi, koje je za zemlje Balkana utvrdila Evropska komisija, što podrazumijeva efikasan javni sektor, evropske integracije i regionalnu saradnju uz projektnu podršku.

Sagovornici su postigli visok stepen usaglašanosti oko nekoliko ključnih tačaka programa kao što su umanjenje poreza i doprinosa, formiranje stalne grupe za ukidanje pojedinih parafiskalnih davanja, kao i reforma obrazovnog sistema prilagođenog potrebama privrede.

Ministar Petričević je rekao da je u narednoj godini planirano i usvajanje nove strategije industrije i Zakona o privrednim društvima i dodao da su budžetom za 2021. godinu predviđena sredstva za digitalnu trasnformaciju poslovanja, kao kao jednu od najvažnijih aktivnosti programa.

On je naglasio da prerađivačka industrija treba da bude nosilac razvoja privrede RS te da će implementacija novih tehnologija biti veoma važna za oporavak i produktivnost privrede.Pero Ćorić je naveo da su smjernicama Ekonomske komisije definirane ključne tačke za reformu, koje uključuju niz programskih rješenja za rasterećenje privrede te da su među najvažnijima umanjenje stopa poreza i doprinosa.

Direktor Privredne komore RS je ukazao da bi budući fokus trebao biti na stručnoj radnoj snazi, što će podrazumijevati podršku svakoj novoj poslovnoj ideji i preduzetničkoj inicijativi. On je dodao da se, kroz posjete privrednim subjekatima, moglo uvidjeti da su upravo oni privrednici koji su uveli digitalnu transforamciju u poslovanje lakše prilagođavaju novonastaloj situaciji, odnosno da se brže oporavljaju od negativnih efekata pandemije.

Sagovornici su konstatirali da je aktuelna situacija izazvana pojavom virusa COVID-19 usporila privredne aktivnosti, ali i ukazala na značaj tehnološkog razvoja i otvorila mogućnost za brže procese transformacije kroz istraživanje, razvoj i inovacije. Također, istaknuta je važnost jačanja domaćih kapaciteta i supstitucije uvoza jačanjem proizvođača iz RS i prepoznatljivosti sopstvenih proizvoda, što će biti jedan od pravaca djelovanja i u postkriznom periodu virusa COVID-19.

Petričević i Ćorić su ocijenili da su poslodavci pokazali odgovornost u periodu pandemije i odazvali se pozivu Vlade Republike Srpske da se ulože maksimalni napori u očuvanju radnih mjesta, što je uz adekvatnu podršku od strane Vlade i ostalih republičkih institucija postiglo pozitivne efekte.

PODIJELI

OSTAVITI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here