Deutsche Bank: Ogroman dug povećava rizik od nove finansijske krize

Strah od drugog vala infekcija koji hvata zamah u SAD-u i Evropi povećao je neizvjesnost u pogledu ekonomskih izgleda, a tome pridonose i američki izbori

30
Svjetski bruto domaći proizvod vratit će se na nivo prije pandemije do sredine 2021. godine nakon neočekivano snažnijeg ekonomskog oporavka posljednjih mjeseci, no ogroman dug i korekcije monetarnih politika mogli bi povećati rizik od finansijske krize, saopćio je u ponedjeljak Deutsche Bank.
“Globalni ekonomski oporavak iz dubine krize Covida-19 protekle zime i proljeća, znatno je brži nego što smo očekivali”, napisao je direktor ekonomskih istraživanja u Deutsche Banku Peter Hooper.

“Kako se treće tromjesečje bliži kraju, procjenjujemo da je nivo globalnog BDP-a otprilike na pola puta do nivoa prije koronavirusa i sada vidimo da će to putovanje biti dovršeno sredinom iduće godine, nekoliko kvartala ranije od prethodnih prognoza”, dodao je Hooper.

Deutsche Bank je poboljšao svoju prognozu za globalni BDP, očekujući da će se ove godine smanjiti za 3,9 posto nakon majske prognoze pada od 5,9 posto za 2020. Osim toga, povećao je i prognozu rasta za 2021. godinu s 5,3 na 5,6 posto. Ipak, postoji puno neizvjesnosti i potencijalnih problema, dodao je Hooper.

Strah od drugog vala infekcija koji hvata zamah u SAD-u i Evropi povećao je neizvjesnost u pogledu ekonomskih izgleda, a tome pridonose i američki izbori. S druge strane, u Evropi je tome doprinio šok od Brexita, saopćio je Deustche Bank.

Također bi na sve mogao uticati, par godina udaljen, pomak u monetarnoj politici koji bi mogao uzrokovati dodatne probleme.

“Povećavanje duga i potencijalno precjenjivanje imovine koje je hranilo nužno popuštanje monetarnih politika predstavlja ozbiljan rizik od nadolazeće globalne finansijske krize, budući da se središnje banke počinju odmicati od popuštanja mjera”, dodao je Hooper.

PODIJELI

OSTAVITI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here