BiH koristi manje od 15 posto raspoloživih sredstava iz EU fondova

Dopredsjednik Vanjskotrgovinske komore Bosne i Hercegovine (VTKBiH) Vjekoslav Vuković istaknuo je kako organiziranje radionice korespondira s potrebom bh. privrede da na najbolji način iskoristiti mogućnosti u kontekstu apliciranja za povlačenje sredstava iz EU fondova

45
Sredstva iz EU fondova

Bosna i Hercegovina, kada se radi o povlačenju bespovratnih sredstava iz EU fondova, učestvuje ispod 15 posto u odnosu na raspoloživu koncentraciju novca u tom segmentu, upozorili su učesnici radionice o temi „Povlačenje bespovratnih sredstava iz EU fondova“ koju je u Sarajevu organizirala Vanjskotrgovinska komora Bosne i Hercegovine (VTKBiH).

Dopredsjednik Vanjskotrgovinske komore Bosne i Hercegovine (VTKBiH) Vjekoslav Vuković istaknuo je kako organiziranje radionice korespondira s potrebom bh. privrede da na najbolji način iskoristiti mogućnosti u kontekstu apliciranja za povlačenje sredstava iz EU fondova, uključujući tehnička rješenja i neophodna znanja u vezi s pisanjem konkretnih projekata.

Značaj edukacije

S obzirom na nizak nivo iskorištenosti tih sredstava, potcrtava značaj edukacije i upoznavanja zainteresiranih subjekata o projektima, svrsi i vještinama povlačenja spomenutih sredstava, a sve u svrhu najoptimalnije iskorištenosti resursa i razvojnih potencijala.

Vuković u tom pogledu podsjeća na aktuelne projekte – Kozme i Horizon 2020, koji se odnose na povećanje izvoznog kapaciteta bh. preduzeća, odnosno inovativnost i nove start-up firme.

Gost predavač dr. Mirko Pešić, specijalista za izradu i provedbu EU projekata, novinarima je kazao kako privrednici u BiH do sredstava mogu doći putem konkretnih programa, uz uvjet da su “uredni” kada je riječ o ispunjavanju poreznih i drugih obaveza te spremni da ulažu u širenje poslovanja i dodatno zapošljavanje.

Proizvodne djelatnosti

Dodao je kako prioritet imaju proizvodne i slične djelatnosti, naglašavajući da se iz spomenutih sredstava finansira sve što je u službi obavljanja određene djelatnosti, uz opasku da postupak traje malo sporije, budući da to podrazumijeva provedbu cjelokupne procedure, od prijave i evaluacije do odluke nadležne komisije za odobravanje bespovratnih sredstava.

“To traje. Treba malo strpljenja, ali se isplati”, zaključio je Pešić, navodeći kako se procedura u vezi s dobivanjem bespovratnih sredstava mora ispoštovati do najsitnijeg detalja, te da se sve relevantne informacije nalaze na stranicama Evropske komisije.

Direktor Agroneretve d.o.o. Mostar Dragi Žujo i jedan od učesnika radionice izrazio je očekivanje da će nakon informiranja o tehničkim i drugim detaljima u vezi s EU fondovima, njihova sredstva postati dostupna, te rezultirati konkretnim projektima i njihovom efikasnom realizacijom.

“Nadamo se konkretnim projektima kako bi mi iz realnog sektora krenuli progresivno u proizvodnju i izvoz vlastitih proizvoda”, poručio je Žujo, izražavajući očekivanje da će u tekućoj godini biti moguće dobiti sredstva za dva projekta – razvoj pčelarstva i alternativne energije (solarne panele).

Kako je rečeno, cilj radionice koja će u sličnom formatu biti organizirana i u drugim gradovima BiH,  jeste razvoj kompetencija i vještina u sklopu programa EU, a namijenjena je predstavnicima/djelatnicima preduzeća, organizacija za podršku biznisu, agencija za podršku inovativnosti, udruženja poduzetnika i drugih organizacija zainteresiranih za razvoj poduzetništva.

Radionica u sklopu koje su prezetirani metode i alati uspješnog privlačenja bespovratnih sredstava iz EU fondova, organizirana je u saradnji s firmom IMPES CONSULTING iz Čepina, Hrvatska.

 

PODIJELI

OSTAVITI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here