Sve više ljudi u Bosni i Hercegovini živi od poljoprivrede. Iako se stalno upozorava na nedovoljnu potporu svih razina države poljoprivrednoj proizvodnji, podaci iz izvještaja Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa iz oblasti poljoprivrede za Bosnu i Hercegovinu za 2017. godinu, koje je usvojilo i Vijeće ministara, pokazuje kako je broj zaposlenih u toj privrednoj grani u porastu, piše Večernji list BiH.

 

Prošle godine su u poljoprivredi bile zaposlene 154 hiljada osoba, što je za sedam posto više u odnosu na godinu ranije.

Rasla su i primanja zaposlenih u poljoprivrednoj proizvodnji. Prosječna isplaćena neto plaća po zaposlenom u 2017. godini iznosila je 778 KM i za tri posto je veća u odnosu na 2016. godinu.

Broj registriranih privrednih subjekata također je porastao, i to za 12 posto ili 11.883 te je iznosio 114.576, a za 21 posto veći je u usporedbi s brojem registriranih privrednih subjekata 2015. godine.

Praktično je nakon godina stagnacije došlo do blagog rasta udjela poljoprivrede u ukupnom BDP-u, što potvrđuju podaci iz 2016. godine.

Ovakvim rezultatima sigurno je doprinio i rast finansijske potpore poljoprivrednoj proizvodnji u proteklih nekoliko godina. Tokom prošle godine je na ime podrške poljoprivredi i ruralnom razvoju ukupno izdvojeno nešto više od 164 miliona KM i ovo je od 2012. godine najveći zabilježeni iznos podrške poljoprivredi i ruralnom razvoju. Tako je ukupan budžet namijenjen poljoprivredi entiteta i Distrikta Brčko u prošloj godini bio veći za oko osam miliona KM ili 5,2 posto u odnosu na 2016. godinu.
Povećanje izdvajanja sredstava zabilježeno je u Federaciji i Distriktu Brčko BiH, dok je u Republici Srpskoj ostalo na istoj razini.

Bosna i Hercegovina je u regiji na trećem mjestu po izdvajanju za poljoprivredu, nakon Srbije, koja je izdvojila oko 223 miliona eura, i Makedonije, čija su izdvajanja iznosila 143 miliona eura. Na posljednjem mjestu je Crna Gora s izdvojenih oko 30 miliona eura.

Evropska unija je najznačajniji partner Bosne i Hercegovine u razmjeni poljoprivredno-prehrambenih proizvoda, a vrijednost izvoza na to tržište u prošloj godini iznosila je 303 miliona KM i povećana je za 39 miliona u odnosu na godinu ranije.

Suficit od pet miliona KM ostvaren je u razmjeni poljoprivrednih proizvoda sa zemljama EFTA-e, a u posljednje tri godine bilježi se konstantan rast izvoza poljoprivrednih proizvoda u Republiku Tursku, gdje je u 2017. godini izvezeno robe u vrijednosti od 286 miliona KM, a ostvareni suficit iznosio je 221 milion KM.

PODIJELI

OSTAVITI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here