U skladu s novom Direktivom Evropske unije od 12. oktobra će na svakom pištolju za gorivo i mjernom uređaju za gorivo na benzinskoj pumpi, kao i na već novim vozilima, stajati posebne oznake o udjelu biogoriva, odnosno o vrsti plinovitih goriva.

Te nove oznake koje će važiti u EU bit će postavljene u neposrednoj blizini čepa spremnika za gorivo na novim vozilima, a bit će prezentirane i u priručnicima za nova vozila, kao i kod distributera vozila.

U saopćenju Hrvatskog autokluba (HAK) se navodi da će uz svaki motorni benzin stajati oznake poput E5, E10 ili E85 na primjer (standardizirana kružnica i slovno-brojčana oznaka). Ona će potrošačima govoriti koliki je maksimalni postotak etanola u gorivu (E5 do 5 posto, E10 do deset posto…), odnosno biogoriva u gorivu.

Vrijednost etanola je važna, jer mnogi motori automobila ne reagiraju najbolje na više vrijednosti etanola, koji može nagrizati određene materijale (plastika, guma, aluminij sl). Procjena je, naprimjer u Njemačkoj, da 90 posto svih automobila može koristiti E10 goriva bez većih problema. Prema svim izvorima, najčešća oznaka goriva na hrvatskom tržištu će biti E5, što znači za motor najmanje agresivnih do pet posto etanola u gorivu.

Preporuka je, također, da vlasnici svih starijih vozila pitaju distributere koju količinu biogoriva podnosi njihov automobil – kako bi mogli točiti ispravno gorivo. To se odnosi i na dizelska goriva. S njima i njihovim označavanjem će biti ista procedura kao i s benzincima, ali s jednom razlikom. Dizelska goriva bit će označavana kvadratom i slovno-brojčanim oznakom, naprimjer: B7 ili B10. U ovom slučaju B7 znači do sedam posto udjela biogoriva (metilni ester masnih kiselina).

Kvadratom i slovnom oznakom XTL označit će se sintetička dizelska goriva (nije dobiveno iz sirove nafte). Kao i kod motornog benzina, odnosno etanola, i kod dizela i njegove bio komponente također će trebati provjeriti usklađenost s vozilom, pojašnjavaju iz HAK-a, prenosi Poslovni.hr.

Za plinovita goriva oznake su veoma jednostavne i signaliziraju o kojem se tipu goriva radi. Koristit će romb kao simbol za plinovita goriva i slovno-brojčana oznaka H2 za vodik, CNG za stlačeni prirodni plin, LNG za ukapljeni prirodni plin te LPG za ukapljeni naftni plin.
Osim u zemljama Evropske unije, ove oznake će se koristiti i u Islandu, Lihtenštajnu i Norveškoj, kao i u Makedoniji, Srbiji, Švicarskoj i Turskoj. Zasad je još jedino upitno hoće li se nakon Brexita oznake postavljati u Velikoj Britaniji.

PODIJELI

OSTAVITI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here