U prvom kvartalu 2017. godine RBI ostvarila konsolidovanu dobit od 220 miliona eura

U prva tri mjeseca 2017. godine, neto prihod od kamata povećan je za 5 procenata, ili 35 miliona eura, na 796 miliona eura.

480

U prvom kvartalu 2017. godine, Raiffeisen Bank International AG (RBI) ostvarila je konsolidovanu dobit od 220 miliona eura.

“Veoma smo zadovoljni početkom finansijske 2017. godine. Vidimo veoma pozitivan ekonomski razvoj na gotovo svim našim tržištima i želimo da iskoristimo ovaj razvoj za selektivni rast,” rekao je Johann Strobl, generalni direktor RBI-a.

Johann Strobl, generalni direktor Raiffeisen Bank International AG (RBI)

U prva tri mjeseca 2017. godine, neto prihod od kamata povećan je za 5 procenata, ili 35 miliona eura, na 796 miliona eura. Ovo se uglavnom odnosi na povećanje neto prihoda po kamatama u Rusiji u iznosu od 31 milion eura koje je povezano s valutom.

“Neto prihod od kamata je veoma važan za poslovnu banku kao što je RBI. Stoga sam veoma ponosan na činjenicu da je naša neto kamatna marža dodatno stabilizovana tokom prvog kvartala”, rekao je Strobl.

U poređenju s istim periodom prošle godine, opšti administrativni troškovi porasli su za 34 miliona na 815 miliona eura, uglavnom zbog valutnih efekata. Koeficijent trošak/prihod poboljšan je za 2,6 procentnih poena na 62,8 procenata, uglavnom zahvaljujući rastu operativnih prihoda.

Koeficijent ukupnog kapitala (potpuno ispunjen) 16,8 procenata

Na osnovu ukupnog rizika, opći koeficijent osnovnog kapitala Tier 1 (prelazni) iznosi 12,4 procenta, a koeficijent ukupnog kapitala (prelazni) 17,0 procenata.

Ukoliko izuzmemo prelazna rezervisanja definisana u CRR, koeficijent osnovnog kapitala Tier 1 (potpuno ispunjen) iznosio je 12,2 procenta, dok je koeficijent ukupnog kapitala (potpuno ispunjen) bio 16,8 procenata. Ako uzmemo u obzir neto prihod u prvom kvartalu 2017. godine, koeficijenti kapitala bi u oba slučaja bili veći za 0,4 procentna poena.

Neto rezervisanja za potencijalne kreditne gubitke smanjena za 24 procenta

Neto rezervisanja za potencijalne kreditne gubitke smanjena su za 24 procenta u odnosu na prethodnu godinu, odnosno za 25 miliona eura i iznose 80 miliona eura.

U odnosu na kraj 2016. godine, koeficijent problematičnih kredita poboljšan je za 0,3 procentna poena i iznosi 8,3 procenta. Problematični krediti u poređenju sa rezervisanjima za kreditne gubitke iznose 5.042 miliona eura, što rezultira NPL koeficijentom pokrivenosti od 74,0 procenata, u poređenju sa 75,2 procenta na kraju godine.

“Razvoj troškova rizika je i dalje zadovoljavajući. Međutim, treba uzeti u obzir da, iz sezonskih razloga, troškovi rizika su uvijek komparativno niski u prvom kvartalu”, objasnio je Strobl.

Poređenje rezultata sa prethodnim kvartalom

U poređenju sa četvrtim kvartalom 2016. godine, neto prihod od kamata je opao za 7 procenata, ili 61 milion eura, na 796 miliona eura u prvom kvartalu 2017. godine.

U prvom kvartalu 2017., opšti administrativni troškovi su iznosili 815 miliona eura, što je pad za 4 procenta, ili 33 miliona eura u odnosu na prethodni kvartal. U poređenju s prethodnim kvartalom, neto rezervisanja za kreditne gubitke opala su za 177 miliona na 80 miliona eura. U prvom kvartalu 2017. godine, konsolidovana dobit je iznosila 220 miliona eura, što predstavlja povećanje za 134 miliona eura u odnosu na četvrti kvartal 2016. godine.

Prognoza

Na srednjoročnoj osnovi RBI želi postići koeficijent CET1 (potpuno ispunjen) od oko 13 procenata.

Nakon stabilizacije iznosa kredita, RBI želi nastaviti rast s prosječnim godišnjim povećanjim procenata u segmentu niskih jednocifrenih vrijednosti. RBI očekuje da neto rezervisanja za kreditne gubitke u 2017. godini budu ispod nivoa u 2016. godini (758 miliona eura).

Banka očekuje NPL koeficijent od oko 8 procenata do kraja 2017. godine, a srednjoročno RBI očekuje dalje smanjenje ovog koeficijenta. Nadalje, RBI nastoji postići koeficijent trošak/prihod između 50 i 55 procenata na srednjoročnoj osnovi, što se nije promijenilo u odnosu na prethodni cilj. Srednjoročni cilj RBI-a u pogledu povrata na kapital prije oporezivanja oko 14 procenata ostao je nepromijenjen od, sa konsolidovanim povratom na kapital od oko 11 procenata.

PODIJELI

OSTAVITI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here